16 Eylül 2018 17:50

İran’dan Avrupa’ya 'harekete geç' uyarısı

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, AB’nin ABD’ye yönelik pasif tutumunu sürdürmesi halinde uranyum zenginleştirme kapasitesini artıracağını açıkladı.

İran’dan Avrupa’ya 'harekete geç' uyarısı

Ekran görüntüsü Cevad Zarif'in Youtube hesabından alınmıştır

Paylaş

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, AB’nin ABD’ye yönelik ‘pasif’ tutumunu sürdürmesi halinde, “uranyum zenginleştirme kapasitesini artırma” uyarısı yaptı. Bakan Zarif, ABD’nin yaptırımların etkilerinin telafi edilmesini istedi.

Zarif, ABD’nin ülkesi ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından, Avrupa Birliği’nin (AB) Washington’a karşı “pasif tutumunu” eleştirdi. DW’nin aktardığına göre Zarif, haftalık Der Spiegel dergisine verdiği mülakatta, “ABD’nin yaptırımlarınının etkilerinin telafi edilmesi için Avrupalıların ve diğer imzacı ülkelerin harekete geçmesi” gerektiğini söyledi. Zarif, bu etkilerin özellikle “petrol ve bankalar” konusunda görüldüğüne işaret etti.

Avrupalıları pasif olmakla suçlayan Zarif, “alış ve veriş arasındaki dengenin bozulması” halinde İran’ın tepki vereceği tehdidinde bulundu. Bunun için İran’ın nükleer anlaşmayı feshetmesinin şart olmadığına dikkat çeken Zarif, anlaşmanının “kısmen uygulanmasının” da mümkün olduğunu ifade etti. İran Dışişleri Bakanı, olasılıklardan birinin de İran’ın uranyum zenginleştirme kapasitesinin artırılması olduğunu vurguladı.

‘AB, ENGELLEME MEVZUATI’NI UYGULASIN’

AB’den İran ile ticaret yapan Avrupalı şirketleri korumak için hazırlanan 1996 tarihli “Engelleme Mevzuatı’nın” uygulanmasını talep eden Zarif, “ABD yaptırımları nedeniyle İran ile ticari ilişkilere son veren şirketlere” ceza verilmesini önerdi. Zarif, Avrupalıların sözlerini hayata geçirip geçirmemesi konusunda karar vermesi gerektiğini vurguladı. Zarif, ülkesinin ABD Başkanı Donald Trump ile doğrudan görüşmeler yapmasının şu aşamada mümkün olmayacağını dile getirdi.

“Görüşmeler için zemin bulunmuyor” diyen Zarif, ABD’nin nükleer anlaşmayı tekrar kabul etmesi halinde “görüşmelerde bulunmayı düşünmenin mümkün olabileceğini” ifade etti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Erdal Aksünger: Yerel seçimde toplu ittifak sürecine gidilebilir

SONRAKİ HABER

AKP’li aday camideki kahvaltı etkinliğinde seçim çalışması yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa