Antalya Belek sahilinde caretta caretta ölümleri

Nesli tükenen caretta carettalar, yumurtlama alanlarından olan Antalya Belek sahilinde traktörlerin, iş makinelerinin ve balıkçıların kurbanı oluyor.

04 Eylül 2018 11:52
Paylaş

Antalya'nın dünyaca ünlü sahili Belek'te, caretta caretta yuvalarını korumaya alan ve yavruların denizle buluşmasını sağlayan Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) ekibi, bu yaz yetişkin 5 caretta caretta ölümüyle karşılaştı. 20 gün önce kumun içinde ölü bulunan genç kaplumbağanın balıkçı ağlarına takılmış olabileceği belirtildi.

Akdeniz'in en büyük caretta caretta yuva alanı olan Belek sahillerinde 20 yıldır deniz kaplumbağalarının gönüllü koruyuculuğunu yapan EKAD ekibi, bu yıl yuva sayısı 2 bin 100'e ulaşan sahilde, ölü 5 yetişkin deniz kaplumbağasıyla karşılaştı. Traktör ve ağır iş makineleriyle girilerek belediyenin dahi kum aldığı ve birçok kişinin araçlarıyla girerek caretta caretta yuvalarına zarar verdiği sahilde, son olarak 20 gün önce caretta caretta ölüsü bulundu.

EKAD Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat, bin yumurtadan ancak 2 ya da 3'ünün hayatta kalabildiği caretta carettaların yuva alanlarının büyük tehditlerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. Canbolat, yaklaşık 20 gün önce sahile vurduğu düşünülen ölü bir kaplumbağanın yeni erginleşmiş, genç bir birey olduğunu söyledi. Kaplumbağanın balıkçı ağlarına takılarak ölmüş olabileceğini belirten Canbolat, "Zaman zaman karşılaşıyoruz. Aslında bu yıl ölü bireylere sezon başında baya rastladık. Çiftleşme zamanında çok ölü birey çıktı. Bunlar, dalgalarla kıyıya vuruyordu. Yaz boyunca çok fazla ölü bireye rastlamadık. Toplam 5 ölü birey gördük Belek sahillerinde. Bu da onlardan biri. Bazıları da doğal olarak yaşamını yitiriyor, onlar daha olgunlaşmış büyük bireyler" dedi.

EKAD ekibi, Belek sahillerini de içine alan Kundu, Kadriye, Boğazkent ve Denizkent'ten oluşan yaklaşık 30 kilometrelik sahil bandında 1999'dan bu yana nesli tehlike altındaki türlerden kırmızı listedeki caretta carettalara yönelik çalışmalar yapıyor. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Düğünde maganda kurşunu anneyi öldürdü, 3 yaşındaki çocuğu yaraladı

SONRAKİ HABER

Japonya'da karantinaya alınan gemideki 2 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...