'Erdoğan manifesto açıklayacak, uymayan belediye başkanları gidecek'

Fotoğraf: DHA

'Erdoğan manifesto açıklayacak, uymayan belediye başkanları gidecek'

Erdoğan’ın seçimlerden önce açıklayacağı manifestoya uymayan belediye başkanlarının, seçim tarihi beklenmeden görevden alınacağı iddia edildi.

AKP, son seçimlerden önce başta Ankara ve İstanbul olmak üzere çok sayıda belediye başkanının görevden alınması olayını bir ‘manifesto’yla sürekli hale getirecek. 

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçimlerden önce açıklayacağı manifestoya uymayanlar, seçim tarihi beklenmeden görevden alınacaklar.

AKP, 2019’daki yerel seçimlerden önce belediye başkanlarının uyması gereken ‘ana kurallar’ı açıklayacak. Bu kurallara ‘Yerel Seçim Manifestosu’ denilecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı bu manifesto, bir anlamda belediye başkanlarının taahhütü olacak. Bu metinde yazılanlara uymayanlar yeni seçim beklenmeden gidecekler.

2017 yılı ekim ayında başlayan bir süreçle, AKP’nin İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanları Erdoğan’ın talimatıyla görevden ayrılmıştı. Balıkesir, Bursa, Düzce, Niğde ve Çorum belediye başkanları da istifa etmişti. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net