20 Ağustos 2018 14:52

Kayıp yakınların tek isteği: Bir mezarları olsun

Kayıp yakınları bir bayramı daha buruk karşılıyor: Nerede olduklarını bilsek, oraya gidip mezarlarında bir dua okuruz.

Kayıp yakınların tek isteği: Bir mezarları olsun


Fotoğraf: MA

Paylaş

Bayramı buruk karşılayan Diyarbakır’daki kayıp yakınları, tek dileklerinin, kayıpların bir mezarının olması ve her bayramda bu mezarları ziyaret etmek olduğunu söyledi.

Diyarbakır’daki kayıp yakınları Kurban Bayramı’nı buruk karşılıyor. 1990’yıllarda kardeşleri Ali ve Mehmet Tekdağ’ın faili meçhul cinayete kurban gittiğini belirten İffet Tekdağ (63), “Yıllardır kemiklerini arıyoruz ama bulamıyoruz. Nerede olduklarını bilsek, oraya gidip mezarlarında bir dua okuruz. Ölünceye kadar da mücadelemi sürdüreceğim” dedi.

‘KEMİKLERİNİ İSTİYORUZ’

Tekdağ, şunları söyledi: “Bazen camdan bakıyorum, kardeşim buralarda bir yerde toprağa koymuşlar. Ama ben nerede olduğunu bilmiyorum. Bazen çobanları görüp onlara sesleniyorum, hiç gittiğiniz yerde cenaze falan buldunuz mu? Ne zaman Silvan’a yolum düşerse, Ali’ye sesleniyorum. Kemiklerimizi istiyoruz.”

‘HESABINI SORACAĞIZ’

Kulp ilçesi Demirci köyünde 1 Kasım 1996 günü gözaltına alınan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Şirin Bayram’ın annesi Remziye Bayram, “Şimdiye kadar bayram mı kutlayabildik? Bundan sonra da kutlamayız. Devlet yükümüzü ağırlaştırdı; ama biz bu yükün altında kalmayacağız. Hala buradayız, ayakta duruyoruz ve başımızı da eğmeyeceğiz. Bunun hesabını soracağız” diye konuştu.

‘BİR MEZARLARI OLSUN’

Hazro ilçesinde 1997 yılında gözaltına alınıp kaybedilen İbrahim Gündem’in ablası Feride Mafna da, “Kayıplarımızın bir mezarı olsun ve bayramda onların mezarını ziyaret edelim. Cenazeleri nerede ise çıkarsınlar” diye konuştu. (Diyarbakır/MA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Oltu'yu sağanak ve dolu vurdu; iş yeri ve evleri su bastı

SONRAKİ HABER

Çanakkale'de mültecileri taşıyan tekne battı: 4 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa