17 Ağustos 2018 09:39

Kılıçdaroğlu: AKP ‘papaz krizi’ ile beceriksizliğini örtmek istiyor

Kemal Kılıçdaroğlu: Olay papaz olayı değil. Hükümet, ‘papaz krizini’ öne çıkararak beceriksizliğini, basiretsizliğini örtmek istiyor. 

Kılıçdaroğlu: AKP ‘papaz krizi’ ile beceriksizliğini örtmek istiyor

Fotoğraf: Berk Özkan/AA

Paylaş

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ABD ile yaşanan krizi ve ekonomik gidişatı değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, “Erdoğan ile Trump arasında bir inatlaşma var. Faturasını da 80 milyon ödüyor. Rahip meselesi yaşanacak olan krizi önceledi. Bu olay rahibe bağlı değil, çok daha derin ve köklü. Krizin geleceğini Erdoğan da çok iyi biliyordu. Seçimleri niye erkene aldı?” dedi. 

Kılıçdaroğlu ayrıca yerel seçimlerde merkezi düzeyde bir ittifak düşünmediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu Muharrem İnce’nin İstanbul adaylığıyla ilgili soruya da yanıt verdi. 

Hürriyet’ten Hande Fırat’a konuşan Kemal Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

‘OLAY PAPAZ OLAYI DEĞİL’

(ABD ile yaşanan kriz ve ekonomi) “Olay papaz olayı değil. Merkel istedi tak diye verdiler. Deniz Yücel... Bana kalkacaksınız hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığından söz edeceksiniz. Kargalar bile buna güler. Erdoğan ile Trump arasında bir inatlaşma var. Faturasını da 80 milyon ödüyor. Rahip meselesi yaşanacak olan krizi önceledi. Bu olay rahibe bağlı değil, çok daha derin ve köklü. Krizin geleceğini Erdoğan da çok iyi biliyordu. Seçimleri niye erkene aldı? ‘Erkene alalım bu işi bitirelim’ diyerek MHP ile anlaştı. 

“Türkiye’nin ekonomik olarak içinde bulunduğu zor durumu bürokrasinin görmemesi mümkün değil. Bürokrasi görüyorsa, siyasetçinin önüne koyuyordur. Bir yıl içinde finansman ihtiyacı 240 milyar dolar. Papaz serbest bırakılsa da bırakılmasa da bulacaksınız. Nereden bulacak? İthalat belli, ihracat belli, Merkez Bankası’na müdahale ediyorsunuz, eli kolu bağlı. Hükümet, ‘papaz krizini’ öne çıkararak beceriksizliğini, basiretsizliğini örtmek istiyor. Papaz mı Trump mı dedi size ‘Bu kadar borçlanın’ diye.”

‘SENDİKALAR NE ZAMAN KONUŞACAK?’

“İlk kez TÜSİAD ile TOBB açıklama yaptı. Fakat sendikaların ağızları bantlı. Fatura size çıkacak. Kurbanlık koyun gibi bekliyorlar. Bu işin sorumlusu işçi, esnaf, çiftçi değil. Bu işin sorumlusu ülkeyi yönetenler, kendi yanlışlarına kaynak aktaranlardır. Sendikaların bir araya gelip, kendilerine fatura çıkarılmamasını talep etmesi lazım. Şimdi konuşmayıp ne zaman konuşacaklar? Tepkiyi vermesi gereken sendikalar. Kimse korkudan konuşamıyor.”

‘MUHARREM BEY'İN HAKKINI YEMEYELİM’

(Muharrem İnce, İstanbul adayı olur mu) Muharrem Bey ile ilgili, geleceğine yönelik kararı tek başıma almam doğru değil. Muharrem Bey’in beklentisi ne onu bilmiyorum. Önce o beklentiyi dinlemem lazım. O çerçevede oturup karar veririz. Şu aşamada, ‘Şunu yapacağız, bunu yapacağız’ dersek bir başkasının iradesine ipotek koymuş oluruz. İstanbul’u kesin alacağız. İstanbul’u arkasında başarı hikâyesi olan biriyle almamız mümkün. 

(24 Haziran performansı başarı hikâyesi sayılabilir mi?) Muharrem Bey’in hakkını yemeyelim. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde izlediği performans takdire değer. Sayılabilir tabii. Sayılmaz demek doğru değil. O kadar emeğe haksızlık olur. Bu söylediğim kişisel bağlamda ifade ettiğim bir başarı. Başarının ölçüsü, siz kazanırsınız gelirsiniz bir yere ve başarılı olursunuz. Eğer kazanamıyorsanız ‘Başarılı oldum’ diye ortaya çıkmanın bir mantığı yok. Parti içinden de dışından da olur. 

PM’den sonra yerel yönetimler strateji belgesi hazırlamak için özel bir çalışma yapılacak belediye başkanlarımızla. Muharrem Bey de partili olarak, partinin, belediye başkanlarının kazanması için çalışacaktır. Muharrem Bey başka partiden değil sonuçta CHP’li.”

‘YEREL SEÇİMLERDE MERKEZİ DÜZEYDE İTTİFAK ZOR’

Bence Millet İttifakı başarılı oldu. Süreçte yerel yönetim için daha çok erken. Yerel yönetimlerin özelliği merkezde birlikte olmaktan çok taşrada birlikte olmak önemli. Yerel aktörler önemli. Yerel seçimlerin kendine özgü dinamiği var. Yerel seçimler nedeniyle genel merkezler düzeyinde ittifakın zor olduğunu düşünüyorum. Yerel seçimlerin erkene alınacağını düşünmüyorum. Biz zamanında yapılmasını arzu ediyoruz. Parlementodan da geçeceğini düşünmüyorum. Çünkü AK Parti ve MHP’nin oyları yeterli olsaydı çok daha önceden yaparlardı. Biz destek vermeyiz. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Bedelli askerliğe ilk 2 haftada 340 bin kişi başvuru yaptı

SONRAKİ HABER

Tatil edilen Başakşehir-Bursaspor maçı yarın oynanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa