Canan Kaftancıoğlu, direnişteki Flormar işçilerini ziyaret etti

Fotoğraf: CHP Basın Bürosu

Canan Kaftancıoğlu, direnişteki Flormar işçilerini ziyaret etti

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sendikalaştıkları için işten atılan ve hakları için direnişlerini sürdüren Flormar işçilerini ziyaret etti

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, Kozmetik firması Flormar’da sendikalaştıkları gerekçesiyle işten atılan ve fabrika önünde eylem yapan işçileri ziyaret etti. Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan kozmetik firması Flormar’ın sendikalaştıkları gerekçesiyle işten çıkardığı işçilerin 15 Mayıs’tan bu yana fabrika önünde sürdürdükleri eylem 81. gününde. 2018’in Ocak ayında Petrol-İş Sendikası’na üye olup haklarını almak isteyen bir grup işçinin tazminatsız bir şekilde işten atılmasıyla başlayan süreçte bugüne kadar çoğu kadın 132 Flormar işçisinin işine son verildi. Sendikal haklarıyla birlikte işlerine geri dönene kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyleyen işçilere bir destek de CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’ndan geldi.

Fabrika önünde eylem yapan işçileri ziyaret eden Kaftancıoğlu, işçilerin taleplerini hatırlatarak, “Sizler 81 gündür gerçekleştirdiğiniz bu direnişle Flormar’ın değil direnişin, direncin insanları güzelleştirdiğini dünyaya gösterdiniz. Bu haklı isteklerinizle ve bu inancınızla mutlaka kazanacaksınız. Sonuna kadar bu mücadelenizin yanında olacağım” dedi.

Fotoğraf: CHP Basın Bürosu

‘NE MUTLU KADIN MÜCADELESİNİ, SINIF MÜCADELESİNİ YÜCELTENLERE’

CHP’li Kaftancıoğlu konuşmasında Ümit Kaftancıoğlu’nun bir sözünü de hatırlatarak şunları söyledi: “1980 yılında Ümit Kaftancıoğlu şunları söylüyordu; ‘Bir fabrikanın varlığı sermayesi mi, makinesi mi, patronun kasası mı? Elbette hayır. Bir fabrikanın varlığı işçisi. Arılar gibi bal yapan, üreten, yaşamı sürdüren işçiler. İşçilerin sesi, eli ayağı, evi, yolu, ekmeği, tulumları, çocukları, semti, gecekondusu, fırını, bakkalı, kasabı, yol parası, gelişi, gidişi, grevi, tutumu, sigorta, güvence savaşımı... Yaşamı oluşturan zincir budur." İşte sizin bu direnişiz yaşamı oluşturan zincirin bir parçasıdır. Ne mutlu kadın mücadelesini, sınıf mücadelesini yücelten sizlere. Bu direnişiniz, tüm Türkiye’deki sınıf mücadelesi yapanların yoluna ışık olacaktır. Emin olun, eninde sonunda haklarınızı kazanacaksınız.”

Fotoğraf: CHP Basın Bürosu

İŞTEN ATILANLARIN EYLEMİNE DESTEK VERENLER DE İŞTEN ATILIYOR

Diğer yandan Kozmetik firması Flormar’ın sendikalaştıkları gerekçesiyle işten çıkardığı işçiler fabrika kapısı önünde başlattıkları eylemi bir süre önce fabrikanın karşısına taşımak zorunda kaldıklarını söyledi. Fabrika duvarlarının tel örgülerle ve brandalarla kapatıldığını söyleyen işçiler, “Fabrikada çalışmaya devam eden işçi arkadaşlarımızın bizimle temas kurmasını engellemek istiyorlar” dedi. Flormar yetkililerin ayrıca fabrika duvarlarına ve çevresinde bulunan ağaçlara çok sayıda kamera yerleştirildiği de görüldü. Direnişteki işçilerin iddiasına göre kamera görüntülerinden destek veren işçiler tespit edilerek onların da işlerine son verildi.

Fotoğraf: CHP Basın Bürosu

Fotoğraf: CHP Basın Bürosu

(Kocaeli/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Ağustos 2018 18:23
www.evrensel.net