17 Temmuz 2018 14:12
Son Güncellenme Tarihi: 17 Temmuz 2018 19:37

'Bedelli askerlikte yaş 25, bedel 15 bin TL'

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerliğin bugün Meclise sunulacağını açıkladı: 25 yaş sınırı, bedel 15 bin lira.

Fotoğraf: Hasan Kırmızıtaş/DHA

Paylaş

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerlikle ilgili düzenlemenin bugün Meclis Başkanlığına sunulacağını belirterek, bedelli askerlik düzenlemesinde, 25 yaş sınırı, 25 gün askerlik süresi ve 15 bin lira bedel öngörüldüğünü açıkladı. Öte yandan bedelli askerlikten, 31 Aralık 1993'ten önce doğanların yararlanacağı ve yeniden hesaplama sonucu düzenlemeden yararlanacakların 28 gün askerlik yapacağı öne sürüldü.

Turan, TBMM Basın Kapısı önünde gazetecilere açıklama yaptı.  AKP Grup Başkanvekili Turan, “Bedelli askerlikle ilgili gündem var mı?” diye sorduğunu anımsattı. 

Terörle mücadele teklifinin "kod yasa" yani "tekli yasa" olduğundan dolayı, bu teklifin Adalet Komisyonunda görüşülebileceğini ve bu görüşmelerin dışında bir gündemin olamayacağını, Meclis'in açılacağı Ekim ayında bedelli askerlik konusunun görüşülebileceğini ifade ettiğini belirten Turan, "Ancak bugün bir gelişme oldu. Sağlık Bakanlığımızın sağlık turizmini geliştirmek ve iyileştirmek için ısrarla istediği birkaç madde var. Bunun dışında Gençlik ve Spor Bakanlığımızın yasa dışı bahisle mücadele için ısrarla istediği bir kaç madde var. Birkaç bakanlığımızın daha buna benzer, farklı konularda talepleri var" ifadesini kullandı.

Bülent Turan, bu konulara ilişkin "torba teklifi" Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşeceklerini ifade etti. 

Meclisin açılacağı ekim ayında gündeme geleceğini düşündükleri bedelli askerlikle ilgili konuyu da gençlerin beklentileri doğrultusunda bu teklife ekleme kararı aldıklarını dile getiren Turan, bugün birkaç saat içerisinde, söz konusu kanun teklifinin TBMM Başkanlığına sunulacağını ve ardından da Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşüleceğini bildirdi. 

‘KOMİSYON AŞAMASI BU HAFTA BİTERSE, GELECEK HAFTA GENEL KURULDA’

AKP Grup Başkanvekili Turan, “Ümit ediyorum, komisyon biran önce toplanacak ve bu görüşmeleri yapacaktır. Teklifin komisyon aşaması bu hafta biterse, gelecek hafta da TBMM Genel Kurulunda görüşmeler nihayete erecektir. Biz şimdiye kadar AKP olarak hangi vaadimizi, talebimizi, gündemimizi ihmal ettik ki bunu ihmal edelim. Bunun takvimlenmesiyle ilgili sorunumuz vardı. Bunu diğer kanunlarla birlikte çözme imkanı bulduk." değerlendirmesini yaptı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim kampanyasında söylediği, "Bedelli bir ihtiyaçtır" söylemini yerine getirmenin, kendileri için şeref ve talimat olduğunu söyleyen Turan, basın mensupları aracılığıyla, gençlere ve bedelli bekleyen tüm vatandaşlara müjdeyi vermek istediğini belirtti. 

Bülent Turan, askerliğin Türk toplumunda en hassas ve kıymetli kavramlardan biri olduğunu söyledi.

Askerlik ruhuna yakışan adımı atmanın kendileri için görev olduğuna işaret eden Turan, bu görevi yerine getirdiklerini vurguladı. Turan, “İstiyoruz ki bu, Türkiye'de profesyonel askerliğe geçişin adımı olsun. Zaman içerisinde Türkiye'de artık bedelli konuşan, talep eden insanlar ve yasalar değil, kendi içerisinde yürüyen bir sistem olsun." dedi.

‘ÇOK BÜYÜK YIĞILMA VAR’

AKP Grup Başkanvekili Turan, 5 milyondan fazla insanın bedelliyi beklediğini, askerin yıllık talebinin ise 300 binlerde olduğunu, yani çok büyük yığılma olduğunu bildirdi.

"Bu yığılmayı bu teklifle eritmek istiyoruz. Bundan sonraki dönemlerde ümit ediyorum, ilgililer bir araya gelecektir, ilgili bakanlık bu konuda adımları atacaktır ve profesyonel orduya, askerliği de geçiş için imkan sağlanacaktır." diyen Turan, bedelli askerlik teklifinin gençlere hayırlı olmasını diledi.

Bülent Turan, "yaş sınırı ve ücretin" sorulması üzerine, "25 yaş ve 15 bin TL öngörüsüyle beraber 25 günlük askerlik hizmeti öngörülüyor. Tabii buna ilişkin çalışma ve takdir komisyonundur, Genel Kurulundur." ifadesini kullandı.

'31 ARALIK 1993'TEN ÖNCE DOĞANLAR YARALANACAK'

Öte yandan CNN Türk'ün aktardığı bilgiye göre; bedelli askerlikten, 31 Aralık 1993'ten önce doğanların yararlanacağı ve düzenlemeden yararlanacakların 28 gün askerlik yapacağı belirtildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tüketici haklarına kısıtlama: 800 tüketici hakemi kapatıldı

SONRAKİ HABER

BDDK'nın yetkileri Merkez Bankası'na devrediliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa