06 Şubat 2018 18:32

Atilla Taş ve Murat Aksoy’un yargılandığı davada 1 tahliye

Atilla Taş ve Murat Aksoy dahil 29 kişinin yargılandığı davada 1 kişi tahliye edildi.

Paylaş

 

Aralarında Gazeteci MuratAksoy ve Atilla Taş’ın da bulunduğu çoğunluğu gazeteci 29 kişinin yargılandığı dava görüldü. 

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, Hanım Büşra Erdal, Cuma Ulus, Mutlu Çölgeçen, ve Atilla Taş'ın da aralarında bulunduğu 24 sanığın silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan cezalandırılmasını istedi. Savcı ayrıca örgüt üyeliğinden ceza istediği sanıklar arasında bulunan Atilla Taş, Ali Akkuş, Bünyamin Köseli ve Cihan Acar'ın tutuklanmalarını talep etti. Savcı, sanıklar Murat Aksoy, Gökçe Fırat Çulhaoğlu ve Muhterem Tanık'ın FETÖ'nün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek örgüte yardım etmek suçundan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme, tutuklu sanıklardan İbrahim Balta'nın tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.

24 SANIK KATILDI

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya 19'u tutuklu 5'i tutuksuz 24 sanık katıldı. Bir sanık da duruşmaya SEGBİS sistemi ile bağlandı.

Kimlik tespitlerinin ardından, tutuksuz yargılanan Cihan Acar, mahkemeye ulaşan dijital raporla ilgili açıklama yaptı.

Acar, “Word belgesinde sadece 300-400 vuruşluk bir biyografi var. Aynı bilgisayarda 200 binin üzerinde fotoğraf, 10 binin üzerinde belge vardı. Bulabildikleri sadece bu” dedi.
Ardından söz alan Seyid Kılıç raporda aleyhine bir unsur bulunmadığını belirterek tahliyesini istedi. Tutuklu sanık Cemal Azmi Kalyoncu ise “dijital materyal incelemesi sonucu hazırlanan raporun suçsuzluğunu kanıtladığını söyledi.

‘AMELİYAT OLDUM, MİDE KANAMASI GEÇİRDİM’

Gözaltına alınanlar arasında İbrahim Balta isimli birisi olduğunu ve ona ait materyaller de iddianameye girdiğini belirten Halil İbrahim Balta da, “Bilirkişi raporuyla bu bir kez daha ortaya çıktığı için kayda geçmesini istiyorum.7 Aralık’ta kapalı diye açık safra kesesi ameliyatı oldum. Mahkum koğuşunda 4-5 gün kaldım. Refakatçi yok, iyileşemedim. Ameliyattan sonra mide kanaması geçirdim, tekrar ameliyata aldılar. Burada uygun beslenmem mümkün değil” diyerek tahliyesini talep etti. 

Daha sonra söz alan Hanım Büşra Erdal, “Cemaati tanımadığımı asla söylemedim. Zaman’da cemaat gömleği giymedim. Bu mahkemede de FETÖ gömleği giymeyeceğim. Bunu reddediyorum. Bu adliyede yıllarca gazetecilik yaptım. Beni tutuklayan hâkim Twitter’da beni takip ediyordu. Bilseydim ben de onu takip ederdim” dedi.

SAVCI TAHLİYE EDİLENLERİN TUTUKLANMASINI İSTEDİ

Savunmaların ardından duruşma dijital materyallere ilişkin rapor hakkında avukatların beyanda bulunması ile devam etti. Esas hakkındaki mütalaasını sunan Savcı, hakkında yakalama kararı bulunan sanıklar Bülent Ceyhan ve Said Sefa’nın dosyalarının ayrılmasını talep etti. Murat Aksoy ve Gökçe Fırat Çulhaoğlu haricinde tüm sanıkların “FETÖ/PDY üyeliği” suçundan cezalandırılmalarını isteyen Savcı mütalaada Aksoy ve Çulhaoğlu’nun  “üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme” suçundan cezalandırılması istedi. Savcı, ayrıca daha önce tahliye edilen ancak hakkında “örgüt üyeliği” suçundan ceza istenen sanıkların yeniden tutuklanmalarını talep etti. 

BİR SONRAKİ DURUŞMA 22 ŞUBAT’TA

Savcı mütalasının ardından avuktlar söz aldı. Dava kapsamında daha önce tahliye edilen Atilla Taş’ın avukatı tekrar tutuklanma talebinin reddini istedi. Avukat beyanlarının ardından ara kararını açıklayan mahkeme, bazı sanıklar hakkındaki yeniden tutuklama taleplerini reddetti. Tutuklu sanık Halil İbrahim Balta’nın sağlık nedenleriyle adlî kontrol uygulamasıyla tahliyesine karar veren mahkeme, savcının tahliyesini istediği Gökçe Fırat Çulhaoğlu da dahil geri kalan tüm tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamına hükmetti. Davanın bir sonraki duruşması 22 Şubat’ta görülecek. (MEDYA SERVİSİ) 

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Önce tacize maruz bırakıldı, sonra arabayla yerde sürüklendi

SONRAKİ HABER

Tutuklanan eş başkanlarından mektup: Talimatla soruşturma dosyaları yaratıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa