15 Ekim 2017 08:19

Burhan Sönmez: Kendi ülkemizdeki insanları savunuyoruz

Bu yıl 69’uncusu düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarı'nda Yazar Burhan Sönmez sorularımızı yanıtladı.

Burhan Sönmez: Kendi ülkemizdeki  insanları savunuyoruz

Paylaş

Aziz KOÇYİĞİT
Frankfurt

Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenen ve dünyanın en büyük kitap fuarı olarak kabul edilen Frankfurt Kitap Fuarı, kapılarını açtı. Bu yıl 69’uncusu düzenlenen kitap fuarında Yazar Burhan Sönmez sorularımızı yanıtladı.

Fuarla ilgili izlenimlerinizi alabilir miyiz?
İki yıldır aynı şeyi görüyorum burada. Fuar yönetiminin organizasyonlarında Türkiye merkezde yer alıyor. Ama maalesef negatif bir merkez konum bu. Türkiye’deki olumsuzlukların konuşulduğu ve insanların dert yandığı çalışmalar platformlar oluyor bunlar. Bu bizim açımızdan iki anlama geliyor. Bir yandan kendi sorunlarımızı konuşabiliyoruz ama diğer yandan şöyle bir etkisi var. İnsan kendi ülkesinin böyle ele alınmasından üzüntü duyuyor. Neden benim ülkem daha iyi bir konumda olamıyor? Neden biz daha iyi bir Türkiye’yi dünyaya sunamıyoruz? Kuşkusuz bunun sorumluluğu bizde değil. Türkiye’deki siyasetçilerde. Ama edebiyata, romanlara, kitaplara sıra geldiğinde, bizim yapmamız gereken şey bir yandan politikacıları eleştirirken diğer yandan belki de onları tümüyle yok saymak. Ve kendi çalışmamıza, kendi sanatımıza, okurlarla olan diyaloğumuza yoğunlaşmak. Fuar bu açıdan iyi imkanlar veriyor.

Bu tür toplantılar yurt dışında yapıldığı zaman, olumsuz algılanıp “Gidip ülkemizi yabancılara şikayet ediyorlar” şeklinde değerlendirmeler de oluyor.
Tam tersine, biz burada Türkiye’yi savunuyoruz. Hükümeti eleştirmek benim fikir özgürlüğü hakkımdır. Ben hükümeti İstanbul’da da, dünyanın her yerinde de eleştiririm. Erdoğan veya hükümet üzerinden tümüyle Türkiye’yi kötülemek değil; biz burada kendi ülkemizi savunuyoruz. Kendi ülkemizdeki insanları, çalışanları, oradaki halkı, oradaki sanatçıları, gazetecileri savunuyoruz. Bu bir bütün Türkiye’yi savunmak anlamına gelir. 
 

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Fenerbahçe derbi öncesi kayıp yaşamak istemiyor

SONRAKİ HABER

İsveçli Vekil Kayhan: Erdoğan’ın söylemi gençlerin göçüne neden oluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa