12 Ekim 2017 14:27

Torba yasanın 4, 46, 47 ve 120. maddesi kabul edildi

Torba yasa görüşmeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda devam ediyor. Tasarının 4, 46, 47 ve 120. maddesi kabul edildi.

Paylaş

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba yasanın 5, 46, 47 ve 120’nci maddeleri kabul edildi. Tasarının 46’ncı maddesine göre sivil uçuşlarda silahı güvenlik görevlisi bulundurulabilecek.

Limanlar Kanunu’nda değişiklik yapan beşinci maddeye göre, Liman Başkanlığı sorumluluk sahasında bulunan karaya oturmuş, yarı batık veya batık halde ya da terk edilmiş-atıl halde bulunan gemiler, 45 gün içinde bulunduğu yerden kaldırılacak. İlgililer tarafından geminin kaldırılmasından imtina edilmesi halinde gemi ve eşyası liman başkanı tarafından kaldırılabilecek, çıkartılabilecek, imha edilebilecek veya satılabilecek.

Sivil Havacılık Kanunu’nda değişiklik yapan 46. maddeye göre Türkiye’nin taraf olduğu Şikago Sözleşmesi’nce oluşturulması gereken Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu’nun kanuni dayanağı oluşturuluyor. Öte yandan söz konusu madde ile sivil uçuşlarda silahlı güvenlik görevlisi bulundurulabilecek ve yabancı tescilli sivil hava araçlarında özel eğitimli ve silahlı güvenlik görevlisi bulundurulmasına mütekabiliyet ilçesine göre İçişleri Bakanlığı’nca izin verilecek. 

Türk Sivil Havacılık Kanunu’nda değişik yapan 47. madde ile havaalanlarında bekleyen, maliklerine veya işleticilerine ulaşılamayan ya da terk edilmiş hava araçları terkin edilebilecek, satılabilecek ve havaalanlarından kaldırılabilecek. (Ankara/ANKA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sezgin Tanrıkulu'dan 1000 odalı saraya 1003 soru

SONRAKİ HABER

Trabzon’da acil serviste görevli doktor hasta saldırısına uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa