Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi tahliye edildi

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gaz sızıntısı nedeniyle hastalar tahliye edildi.

25 Ağustos 2017 18:04
Son Düzenlenme Tarihi: 25 Ağustos 2017 21:16
Paylaş

 Adana'daki Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde yoğun gaz sızıntısı saptandı. Hastaların tahliyesine başlandı.

Merkez Yüreğir İlçesi'ndeki 606 yataklı Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde gaz kokusu fark eden görevliler, hemen durumu yetkililere bildirdi. Gaz sızıntısı uyarısı verilirken, AFAD ekipleri hastaneye geldi.

25 HASTA SEVK EDİLDİ

Oksijen tedavisi ve solunum desteği alan 25 hasta tahliye edilerek başka hastanelere götürüldü.

Hastanenin 1'inci katındaki yoğun bakım ünitesinde AFAD ekiplerinin incelemesi devam ederken, hastalarda tam donanımlı ambulanslarla, kent içindeki özel ve devlet hastanelerinin yoğun bakım ünitelerine sevk edildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI

Sağlık Bakanlığı, olayla ilgili açıklama yaptı. Anestezi altındaki 6 hastanın oksijen saturasyonlarında (oksijen doygunluğu) düşme görülmesi üzerine ameliyatların derhal sonlandırıldığı belirtilen açıkalamada şöyle denildi:

"Cuma günü öğleden sonra Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde anestezi altındaki 6 hastanın oksijen saturasyonlarında düşme görülmesi ve gaz sisteminde farklı bir koku duyulması üzerine ameliyatlar derhal sonlandırılmış, hastalar yoğun bakıma alınmıştır. Yapılan tetkiklerde 4 hastanın durumunun iyi olduğu değerlendirilmiştir. Saturasyon düşüklüğü nedeniyle 2 hastanın tedavisi sürdürülmektedir. Hastalar yoğun bakımda tedavi görmekte iken, oksijen sisteminde aynı kokunun hissedilmesi üzerine tüm hastalar için merkezi oksijen sistemi kapatılmıştır. Bunun üzerine hastanede oksijen ihtiyacı olan toplam 25 hastanın aynı ilde diğer hastanelere sevkleri gerçekleştirilmiştir."

'GAZLARIN KARIŞIM NEDENİ ARAŞTIRILIYOR'

Olayla ilgili araştırmanın devam ettiği belirtilen açıklamada ayrıca, "Oksijen sisteminde meydana gelen bu hadise, savcılık ve AFAD yetkililerine intikal ettirilmiştir. Derhal harekete geçen AFAD tarafından yapılan gaz ölçümlerinde azot gazları içerisinde hidrojen sülfür ve karbonmonoksit gazı varlığı emareleri görülmüş olup bu ihtimal üzerinde durulmaktadır. Gazların karışım sebepleri geniş çaplı araştırılmakta, konuyla ilgili müfettiş incelemeleri ve raporlama çalışmaları ise halen devam etmektedir. Gerekli tedbirler alınmış olup soruşturmanın sonucunda yapılacak yasal işlemler kamuoyu ile ayrıca paylaşılacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle, kamuoyuna duyururuz" denildi.
 

(DHA)

ÖNCEKİ HABER

Bakanın 'kapatmayı durdurma' talimatına rağmen adım atılmadı

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa