Nöbete, serbest bırakılan Cumhuriyet çalışanları da katıldı

Tutuklu Cumhuriyet çalışanları için başlatılan Adalet Nöbetine serbest bırakılan Yazar Hakan Kara da katıldı.

24 Ağustos 2017 13:47
Paylaş

Cumhuriyet Gazetesi soruşturması kapsamında tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi’nin avukatı Akın Atalay, gazeteciler Kadri Gürsel, Murat Sabuncu ve Ahmet Şık için avukatlar tarafından başlatılan ‘Adalet Nöbeti’ne 21. haftasında devam edildi. Cumhuriyet davası kapsamında 9 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Yazar Hakan Kara, “Cezaevinde gazeteci olduğu sürece Türkiye'de hiçbir gazeteci özgür değildir” dedi. 

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda Themis heykeli önünde toplanan avukatların 21 haftadır sürdürdükleri ‘Adalet Nöbeti’ne CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal’ın yanı sıra Cumhuriyet davası kapsamında 9 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan çizer Musa Kart, Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay, Yazar Hakan Kara, Avukatlar Bülent Utku ve Mustafa Kemal Güngör ile Yönetici Önder Çelik ve aileleri katıldı. 

‘HAKİKATİ SÖYLEDİKLERİ İÇİN HASIM OLARAK GÖRÜLÜYORLAR’

Adalet Nöbeti’nin 21. hafta açıklamasını Avukat Haluk İnanıcı okudu. Toplumların demokratik olduğunu anlamak için savunma hakkı ve ifade özgürlüğünün sınırlarına bakmanın yeterli olduğunu söyleyen İnanıcı, “İktidarlar hakikatten korkar. İsterler ki, hakikat ortaya çıkmasın, konuşulmasın. Avukat ve gazetecilerin baskı altına alınmasının temelini burada anlamak gerekir. Avukatların adalet peşinde, gazetecilerin haber peşinde koşmaları onları hakikatle karşılaştırır ve karşılaştıkları hakikati dile getirirler. Bu nedenle otoriter rejimler ya da olağanüstü hal rejimleri bu iki mesleği demokratik toplumun ayrılmaz parçası olarak değil de, hasım olarak görürler” dedi. 

Avukat Akın Atalay, gazeteciler Kadri Gürsel, Murat Sabuncu ve Ahmet Şık’ın haksız tutukluluklarına son verilmesi için çağrı yapan İnanıcı, “Bu ülkenin değerlerini serbest bırakın, kovuşturmaları, soruşturmaları ortadan kaldırın” diye konuştu. 

‘TUTUKLULUKLARI SON BULANA KADAR ÖZGÜR HİSSETMEYECEĞİZ’

Açıklamanın ardından söz alan Önder Çelik,  “Özgürlüğümüze kavuştuğumuzu düşünüyorduk ama içerideki 5 arkadaşımız kaldığı müddetçe bu hislerden yoksun olduğumuzu hissediyoruz. Onların tutuklulukları son bulana kadar özgür hissetmeyeceğiz” dedi. 

‘BÜTÜN GAZETECİLER SERBEST BIRAKILSIN’

Yazar Hakan Kara da, “Eskiden Türkiye'de hukuk devleti var mı diye tartışılırdı. Görüyoruz ki bu tartışma değişmiş durumda Türkiye'de kanun devletini tartışıyoruz. İçerideki bütün arkadaşlarımız dışarıya çıkıncaya kadar hiçbirimiz özgür değiliz. 11 Eylül'de bütün Cumhuriyet çalışanlarının tahliye edilmesini bekliyoruz. Sonrasındaysa 160'ı aşkın gazetecinin cezaevinde olduğu Türkiye'de bütün gazetecilerin serbest bırakılmasını istiyoruz. Cezaevinde gazeteci olduğu sürece Türkiye'de hiçbir gazeteci özgür değildir” açıklamasını yaptı. (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Emekçiler TİS sonuçlarına öfkeli!

SONRAKİ HABER

HDP 20 ilde ve bağlı ilçelerde eş başkan adaylarını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa