14 Temmuz 2017 17:20

Dünyada her gün 1 milyon iş kazası oluyor

Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, her yıl 2.3 milyon işçinin iş kazalarında hayatını kaybettiğini söyledi.

Paylaş

Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, dünyada her gün yaklaşık 1 milyon iş kazası yaşandığını her yıl 2.3 milyon işçinin iş kazalarında hayatını kaybettiğini söyledi. 

Sosyal Güvenlik Kayseri İl Müdürlüğünde düzenlenen toplantıda konuşan Önder, “Bugün dünyada 3 milyar, ülkemizde ise yaklaşık 14 milyon iş gücü bulunmaktadır. Bununla birlikte her gün yaklaşık 1 milyon iş kazası yaşanmakta, iş kazası ve meslek hastalıkları sonucu her yıl 2.3 milyon insan hayatını kaybetmektedir. Çok daha fazla insan ise iş göremez hale gelmektedir” dedi.

İnşaat sektörüyle ilgili yapılan çalışmalara değinen Önder şöyle konuştu: “Ülkemizde ekonomik büyümenin ana eksenini oluşturan inşaat sektöründe faaliyet gösteren işyeri sayısı 2015 yılında 198 bin 231 iken sektörde çalışan sayısı 1 milyon 980 bin 630’lara ulaşmıştır. Buna karşın ölümlü iş kazaları açısından değerlendirildiğinde 2015 yılında 1252 ölümlü iş kazasının 473’ü inşaat sektöründe meydana gelmiştir. Ölümlü iş kazalarının yarıya yakınının ise, yüksekten düşme şeklinde meydana geldiği görülmektedir. Bu kazalarında büyük bir kısmının iş ekipmanlarından kaynaklandığı anlaşıldığından 2014 yılı itibariyle (Güvenlik İskele Projesi) başta olmak üzere birçok proje hayata geçirilmiştir. Sonuç olarak iş sağlığı ve güvenliği koşullarının istenen seviyeye getirilebilmesi ancak işveren, çalışan, STK, kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili tüm tarafların konuya karşı hassasiyet gösterip sahiplenmesi ile mümkün olacaktır.” (Kayseri/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'dan Bakan Bozdağ'a: Ahmet Türk'ü nasıl bıraktınız?

SONRAKİ HABER

Honda, 1.15 milyon aracını geri çağırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa