Meksika'da 7 avokado işçisi öldürüldü

Meksika'da 7 avokado işçisi öldürüldü

Meksika'da avokado bahçesinde çalışan 7 işçi öldürüldü. İşçileri uyuşturucu çetelerinin öldürdüğü düşünülüyor.

Meksika'nın batısındaki Michoacan eyaletinde aynı aileden 7 tarım işçisinin öldürülmesi sonrası yetkililer soruşturma başlattı. Avokado bahçesinde çalışan işçilerin bir uyuşturucu çetesi tarafından öldürülmüş olabileceği belirtiliyor.

Tarım işçilerinin cansız bedenlerinin sabah 9'da bulunduğu, görgü tanıklarının ise birkaç farklı yerde saat 7 sularında silah sesleri duyduğu aktarılıyor.

TeleSur'un haberine göre bölgede uyuşturucu kaçakçılığı yapan çeteler sık sık avokado bahçesi sahiplerinden para sızdırıyor.

Bölgede "yeşil altın" olarak anılan avokado, ABD ile Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) imzalandığından beri oldukça revaçta. Anlaşmayla Meksika avokadosu üzerindeki ticaret sınırlamasının kaldırıldığı 1994 yılından bu yana avokado, üreticilere büyük gelirler kazandırıyor.

Michoacan'da kendisine 'Tapınak Şövalyeleri' diyen bir uyuşturucu kartelinin avokado üreticileri üzerinde nüfuz elde etmeye çalıştığı bildiriliyor.

Bu grupların, üreticilerden haraç aldığı ve anlaşmazlık yaşandığında sık sık şiddete başvurulduğu bildiriliyor. Tehdit, şantaj, cinayet ve adam kaçırmanın çok yaygınlaştığı aktarılan bilgiler arasında.

Michoacan, Meksika'da çete faaliyetlerinin en çok yaşandığı eyaletlerden biri. Ülkede ve Michoacan'da tarım işçileri ve gazetecilere yönelik saldırılar yükselişte. 2017'nin 2011'den bu yana ülkedeki en kanlı yıl olduğu belirtilirken yalnızca Mart ayında 2 bin 20 cinayetin yaşandığı ifade ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 20 Mayıs 2017 20:38
www.evrensel.net
ETİKETLER Meksikaavokado