Kuzey Kore’den nükleer füze açıklaması

Kuzey Kore’den nükleer füze açıklaması

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un 'Eğer ABD korkakça Kuzey Kore’yi provoke etmeye kalkarsa tarihteki en büyük felaketten kaçamayacak' dedi.

Kuzey Kore önceki gün “büyük bir nükler başlık taşıma kapasiteli yeni model orta-uzun menzilli balistik füzesini” denediğini duyurdu. Resmi haber ajansı KCNA, Hwasong-12 adlı füzenin deneme işleminin Kuzey Kore lideri Kim Jong-un tarafından denetlendiğini, füzenin 2111 km yüksekliğe ulaştığını ve 787 km mesafe kat ettiğini açıkladı.

KCNA ajansı açıklamasında denemenin amacının “Yeni geliştirilen büyük bir nükler başlık taşıma kapasiteli balistik füzenin taktiksel ve teknolojik özelliklerinin doğrulanması” olduğunu belirtti.

KİM’DEN ABD’YE PROVOKASYON UYARISI

Açıklamada Devlet Başkanı Kim’in, “Eğer ABD korkakça Kuzey Kore’yi provoke etmeye kalkarsa tarihteki en büyük felaketten kaçamayacak. ABD, ABD ana karası ve Pasifik operasyonlarının Kuzey Kore’nin vuruş menzilinde olduğu gerçeği hakkında yanlış karar vermemeli ve bunu yabana atmamalı” dediği aktarıldı. 

Rusya Savunma Bakanlığı füzenin Vladivostok’un 500 km açığında uluslararası sularda denize düştüğünü duyurmuştu. Füzenin 23 dakika boyunca uçtuğunu belirten bakanlık, füzenin Rusya’ya tehdit teşkil etmediğinin de altını çizmişti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net