Sağlık çalışanlarının sağlığı bozuluyor

Sağlık çalışanlarının sağlığı bozuluyor

Mersin Şehir Hastanesi'nde bir çalışan, hastanelerindeki çalışma koşullarına ilişkin Evrensel'e yazdı.

Mersin Şehir Hastanesi çalışanı
 
AKP iktidarının son sağlık projelerinden biri olan şehir hastanelerinin içinden, kalbinden seslenmek istiyorum size. Otel konforunda, tek kişilik odalardan oluşan koca koca servisler, uzun uzun koridorlar, kapıda karşılayan valeler, hastane içinde golf arabalarıyla gezdirilen hastalar. Görsellik çok güzel. Bütün bunlar düşünülmüşken çalışan için hiçbir şeyin düşünülmediği bir hastane. 
Sağlık hizmetinin temel kavramı nedir? Ulaşılabilir ve ücretsiz olması değil midir? Şehir hastanesi sanki ulaşılamasın diye şehrin en dışına yapılmış durumda. Biz çalışanlar, yani sağlıklı insanlar bile ulaşımda ciddi sorunlar yaşarken hastaların oraya ulaşması nasıl olacak ciddi anlamda düşündürüyor beni. 

Açılan bu şehir hastaneleri ile birlikte sağlık çalışanlarının omuzlarına binen yük daha da arttı. Eskiden 20 yataklı servislere bakarken şimdi 24 yataklı servislere bakıyoruz. Hastanenin uzak olması nedeniyle bir çok arkadaşımız emekli oldu. Çalışan sayısı düştü, yataklı servis sayısı arttı. Bütün işler önce bilgisayar üzerinde, sonra matbu kağıtlara yazıldığı için iş yükü iki katına çıktı. Herkeste bir tükenmişlik yorgunluk. Kısacası herkes mutsuz. 

Havalandırmalar düzenli çalışmıyor, pencereler sabit cam açılmıyor. Gereğinden fazla gösterişe dayalı ışıklandırmalar... Günün sonunda herkesin ortak şikayeti halsizlik, yorgunluk, ve baş ağrısı. Eleman eksikliğinden kaynaklı tutulan 24 saatlik nöbetler, en doğal hakkımız olan yıllık izinlerin bile kullanılamaması... Bunun gibi sıralayabileceğimiz bir çok sorun. Bu sorunlara bir çözüm bulabilir miyiz diye idarecilere ilettiğimiz zaman aldığımız cevaplar daha iç acıtıcı: “Allah’ın izni ile siz her şeyin üstesinden gelirsiniz”, “Biliyoruz ve sizi çok iyi anlıyoruz. Allah yar ve yardımcınız olsun.” 

Sağlıkta dönüşüm işte bu. Sağlık çalışanlarının sağlığının bozulduğu bir sağlık hizmeti sunumunun, hastalara yansıması da sağlıksızlık olacaktır.

www.evrensel.net

7 yorum yapılmış

 1. Mustafa D. Acil Tıp Asistanydı 1 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  DÖNER Mİ DEDİ BİRİSİ BANA? ACI GERÇEKLERE HAZIR MINIZ?
  ÇOK HİZMET VE 2. ve 3. BASAMAK AĞIRLIKLI SAĞLIK HİZMETİ İYİDİR PARADİGMASINI ÇÖKTÜ!!!

  1-Ben 24 saat çalışarak, uykusuz bir halde tanılama ve tedavi yapmak ASLA istemedim.
  2-Ben haftada 48 saatten fazla mesai yapmak istemedim. Ben çok para istemedim.
  3-Bizim işimiz çok tehlikeli sınıfında olduğundan fazla mesai yapmamız “hasta ve çalışan sağlığı” açısından uygun değildir.
  4-Uzun ve kesintisiz çalıştırılan (24-32 saat) personelden verimlilik beklemeyin. Hastaları sadece görüyoruz, muayene etmiyoruz. Aksini söyleyen hekim 2-3 dakikaya kadar inen kritik (göğüs ağrısı) muayenesini bana açıklasın. Bırak fizik muayene yapmayı öykü almayı bile bıraktık.
  5-Sağlık hizmetinde ARZ durdurulmalı ve Sağlık Bakanlığının vizyonunda yazan "KOLAYCA" kelimesi yerine "YETERLİ VE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE" hedef yapılmalı. Sevk zinciri klavuzlara bağlanarak hukuki dayanak sağlanmalı. Zarar iş kaynaklı zarar sayılmalı.
  6-Sağlık Bakanlığı beyaz kod ve ISG sertifikalandırma eğitimleri ile İŞ KAZALARININ (iş kaynaklı zarar, malpraktis, defansif tıp, sözel veya fiziksel şiddet) bildirimini kasti olarak engellemektedir. Mevzuat dolandırıcılığı yaparak hem sorumluluktan kaçmaktadırlar hem de İŞVEREN kimliği gizliyerek şikayetçi olacak personelin ÇSGB'nın profesyonel ISG katip ve müfettişlerini hastanelere çağırmasını engellemektedirler. Yani denetimden kaçmaktadır. Halbuki genel sekreterliklere dağıtılan ve ÇSGB’na rutin olarak gönderilecek iş kazası formlarının en üst sırasında fiziksel ve sözlü şiddet (YANİ SAĞLIKTA MARUZ BIRAKILDIĞIMIZ ŞİDDET) İŞ KAZASIDIR. Başhekimler, genel sekreterler, il sağlık müdürleri bu formlarda yazan ne görmüyorlar mı zannediyorsunuz, uyduruktan bir mütalaa yazısıyla iş sağlığı ve güvenliği yasasını bypass ettiklerini sanacak kadar YOZLAŞMIŞ bu kurum. Bu olayların adli takibi de İŞ KAZASI olarak yapılmalıydı ve adli raporu bu şekilde tutulmalıydı. Adli mercilere İŞ KAZASI bildirimini engellemenin cezası ne peki???? Sağlık bakanlığının yeni kurumsal kimliği karşınızda işte; bize empoze edilen öğretilmiş çaresizlik ve yozlaşma.

  ****BENDEN DUYMUŞ OLMAYIN: 7,3 dkda multiple travmaya bakarken "ayağını 10 gün önce incitmiş veya kendini 1 senedir halsiz hisseden bir güruh" sarı alan kaydını alıp trafik kazası geçiren vatandaşın önüne geçmeye çalışıyor, yeter ki işi hemen olsun. Bakanlığın yeşil alan genelge yolsuzluğu da buna tuz biber oluyor.

 2. Nuray 6 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Benimde gördüğüm okuduğum izlemediğim kadariyla çalışanlar hep mutsuz kati kurallar özellikle taşeron işçiler cok mutsuz güler yuzleri bile zoraki bellli insanları mecbur görüp işinize gelmezse cikarsiniz laflari edilmemisi lazim

 3. Bn 6 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Kendileri ne irgat arıyorlar aynısı isparta sehi r hastenesi içind e geçerli devlet hastanesini köy diye değerlendirme yapıyorlar birde mescide gitmemiz yasak tesettürlü bir arkadaşımiarkadaşımız formam uzun kollu olabilirmi demiş tek tip olacaksınız demişler arkadaşimiz başım kapalı kollarım kısa kollu tuhaf olmazmi demiş nöbeti bitince is çıkışı verilmiş ayri ca formaları getir getirmezsen 250 tl ücretini ödemesini istemişler bunca ah yerinde kalmaz

 4. Bilal 6 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 3  /  Beğenmedim 5

  Kendinizi kandırıp laf sıkıştırmak tan başka birşey bilmiyorsunuz tabi ya sizler alismissiniz şehrin göbeğini istila eden kargaşanın cümbüşün içinde çalışıp yasamaya temiz hava bol güneş sizde baş ağrısı yapıyor olsa gerek

 5. Mine kara 6 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Sağlık yönetimi okuduk açıktayız diplomamız evde çürüdü sağlıkla bölümle alakası olmayan kisilere istihdam saģlanmis cok iyi ..

 6. Türkan 6 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  22 yıllık sağlık çalışanıyım bunca yıllık hayatımda ilk defa mesleğindem yıldım şevkim kırıldı motivasyonum düştü.. böyle hisseden biri hastaya öz bakım haricinde ne verebilir ki

 7. sevinç 6 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 1

  bu kadar emekli olan var, yol uzak madem..
  bizler sağlık yönetimi mezunuyken nasıl olur da oraya girmenin bir yolunu bulamıyoruz?

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.