11 Kasım 2016 20:10

TSK'de başörtüsü ve sakal dönemi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde çalışan 30 bin sivil memur bugünden itibaren başörtüsü ve kirli sakal ile görev yapabilecek.

Paylaş

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde çalışan 30 bin sivil memur bugünden itibaren başörtüsü ve kirli sakal ile görev yapabilecek.

1982 yılında çıkarılan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 6.maddesinin değiştirilmesini içeren düzenleme Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında çalışan 30 bin sivil memurdan; kadınlar işe başörtüsüyle; erkekler ise kirli sakalla gidebilecek. Erkekler için ayrıca yazları da zorunlu olan 'kravat' takma kuralı kaldırıldı. Kışları kravat ve ceket zorunluluğu ise devam ediyor.

6. madde, "Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup olanlar, hakimler, savcılar, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapanlar ilgili kurum ve kuruluşun özel yönetmeliklerinde belirtilen usul ve esaslara tabidirler" hükmünü içeriyor ve böylece TSK'deki sivil memurlar kılık kıyafet konusunda askeri personel yönetmeliğine tabi oluyordu. Söz konusu düzenlemedeki "Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapanlar" ibaresi, "Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan subay, sözleşmeli subay, yedek subay, astsubay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş, uzman jandarma, sözleşmeli erbaş ve er ile erbaş ve erler" şeklinde değiştirildi. Böylece Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan sivil memurlar da 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında çalışan personelin tabi olduğu kılık kıyafet yönetmeliğine dahil edildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Yıldırım: Bahçeli ile başkanlığı getireceğiz

SONRAKİ HABER

Sudan'da 3 Haziran katliamıyla ilgili komisyon kurulacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa