22 Eylül 2001 01:00

Türkiye, 'Dostum'la savaş batağında

Başbakan Bülent Ecevit, ABD'nin Afganistan'a yönelik bir harekata hazırlanması ile birlikte Afganistan'a geçen General Raşit Dostum'u desteklediklerini bildirdi.

Paylaş
Türkiye, 'Dostum'la savaş batağındaBaşbakan Bülent Ecevit, Taliban'la mücadele için bir süre önce Afganistan'a geçtiği bildirilen General Raşit Dostum'a maddi ve manevi destek verdiklerini söyledi.CNN Türk'te Taha Akyol'un sorularını yanıtlayan Başbakan Ecevit, operasyonun zamanı konusunda bir tahmini olup olmadığı sorusunu şöyle yanıtladı: "Hayır. Zaman tahmini çok zor. Bir kere klasik askeri müdahale, dışardan müdahale yapılacak olursa bu yıllar sürebilir. Sovyetler Birliği dönemindeki Afganistan işgali gibi veya daha önceki Vietnam'daki askeri müdahale gibi yıllar sürebilir. Onun için daha yeni yöntemler, daha yeni stratejiler oluşturmak gerekiyor. Çünkü bu müdahale ile dünya uzun süre birarada yaşayamaz.Benim düşüncem şu, Afganistan'a dışarıdan birlikler yığmak yerine -çünkü bunların başarılı olamayacağı geçmiş deneyimlerden de görüldü- Afganistan'ın kuzey kesiminde muhalif gruplar var. Onların kumandanları, askerleri var. Fakat aralarında şimdiye kadar bir birlik yoktu. Onlar arasında birlik sağlayarak, askeri kara harekatını daha çok Afganlılar'ın kendilerinden beklemek uygun olur diye düşünüyorum. "Ecevit, bu katkının ne olabileceği şeklindeki soruyu da, "Bir kere bizim istihbaratımız Afganistan'da özellikle Kuzey Afganistan'da olanı biteni çok iyi izliyor. Ayrıntılarına kadar izliyor. Ayrıca, o bölgedeki muhaliflerden bazılarıyla da çok öteden beri yakın ilişkimiz var. Özellikle Raşit Dostum'un başkanlığındakiler... Onun dışında birlikler de var. Şimdi biz bunları biraraya getirip deneyimlerimiz doğrultusunda askeri eğitim verebiliriz. Türkiye, asker gönderemez oralara ama, askeri eğitim verebilir. Tabii eğer istenirse böylelikle asıl görev doğrudan doğruya Afgan muhaliflerine düşüyor. Çok çağdışı bir rejim var Afganistan'da. O rejimin de artık değişmesi gerekiyor" karşılığını verdi.Son gelişmelerin ardından ABD'ye bir mektup gönderilip gönderilmeyeceği ve Türkiye'nin nasıl bir katkısının olacağı şeklindeki soruya da Ecevit, "Önce Amerikan yönetiminin ne tasarladığını bilmemiz gerekiyor. O bağlamda biz ne yapabiliriz. Bir kere terörizmle mücadelede, ABD ile tam bir beraberlik içindeyiz. Bizim terörizm karşısındaki tavrımızı ABD yönetimi çok sağlıklı bir şekilde desteklemiştir. Şimdi BD'nin terörizmle nasıl mücadele edeceği belli olduysa, kesin olarak ona göre tabii bizde nasıl katkıda bulunabileceğimizi belirterek, ABD'li dostlarımıza bildirmemiz gerekir" yanıtını verdi.

Dostum'a tam destekEcevit, Türkiye'nin, Kuzey Afganistan'da istihbarat ve örgütlenme faaliyetinin bulunup bulunmadığı sorusunu, "İstihbarat faaliyetini Afganistan'ın tamamında ve çok kapsamlı sürdürüyoruz. Herşeyi öğrenebiliyoruz. General Raşit Dostum'a ve onun birliklerine maddi ve manevi destek veriyoruz" diye yanıtladı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Savaşa çekilmemize

SONRAKİ HABER

Norveç'te çifte vatandaşlığa izin çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa