Selahattin Demirtaş kimdir? Selahattin Demirtaş ne zaman tutuklandı?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kimdir? Selahattin Demirtaş hakkında haberler, fotoğraf ve videolar.

Selahattin Demirtaş kimdir? Selahattin Demirtaş ne zaman tutuklandı?

Selahattin Demirtaş, 22 Haziran 2014 tarihinden bu yana Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş genel başkanlığını yürütmektedir.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Demirtaş, siyaset öncesi serbest avukatlık ve İHD (İnsan Hakları Derneği) Diyarbakır şubesinde yöneticilik yaptı. Uluslararası Af Örgütü Diyarbakır Şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın kurucuları arasındadır.

2007'de Demokratik Türkiye Partisi'nde (DTP) grup başkanvekilliği yaptı. DTP'nin kapatılmasının ardından, yeni kurulan Barış ve Demokrasi Partisi'ne (BDP) geçerek partinin 1 Şubat 2010 tarihinde yapılan olağanüstü kongresinde genel başkan seçildi.

BDP'nin Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) katılması sürecinde, 2014 yılında yapılan 2. Olağanüstü Kongrede Figen Yüksekdağ ile birlikte HDP eş genel başkanlığına seçildi.

2007 genel seçimlerinde Diyarbakır, 2011 genel seçimlerinde Hakkari ve Haziran 2015 genel seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak meclise girdi.

Selahattin Demirtaş, 4 Kasım 2016'da, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP'li 9 milletvekiliyle birlikte, 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak', 'terör örgütü üyesi olmak', 'silahlı terör örgütüne üye olmak', 'örgüt adına suç işlemek' iddialarıyla gözaltına alındı, tutuklanarak Edirne F Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

İLGİLİ HABERLER:
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa