Mevlüt Uysal kimdir? Mevlüt Uysal ne zaman belediye başkanı oldu?

Kadir Topbaş'ın istifasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mevlüt Uysal kimdir? Mevlüt Uysal'ın ilk açıklaması.

Mevlüt Uysal kimdir? Mevlüt Uysal ne zaman belediye başkanı oldu?

1966 yılında Antalya’nın Alanya ilçesinde doğan Mevlüt Uysal, ilk ve orta öğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra, 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Okulu bitirdikten sonra başladığı serbest avukatlık mesleğini icra ederken, bir taraftan da aktif siyasetle uğraştı. AKP'nin kurulması ile birlikte, Küçükçekmece İlçe Teşkilatı kurucu başkanı oldu.

2009 yılında Başakşehir ve Bahçeşehir’in birleşerek ilçe olması üzerine 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri’nde Başakşehir Belediye Başkanı Adayı olan Uysal, 127 bin 482 seçmenden, oy kullanan 103 bin 111’inin 39 bin 72’sinin oyunu alarak Başakşehir Belediye Başkanı seçildi.

2014 Yerel Seçimleri'nde AKP adayı olarak ikinci kez seçime giren Uysal, sandığa giden 190 bin 906 seçmenden 92 bin 559 seçmenin oyunu alarak ikinci kez Başakşehir Belediye başkanlığı koltuğuna oturdu.

SİVAS SANIKLARININ AVUKATI

Mevlüt Uysal, AKP Genel Başkan Yardımcısı olan Hayati Yazıcı'nın avukatlık bürosunun ortağı. Mevlüt Uysal, Hayati Yazıcı ile birlikte, Madımak Katliamı Davası'nda yargılanan sanıkların da avukatlarından biriydi.

TOPBAŞ'IN YERİNE BAŞKAN SEÇİLDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın 22 Eylül'de istifa etmesinin ardından AKP tarafından aday olarak gösterilen Mevlüt Uysal İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi.

KADİR TOPBAŞ KİMDİR?

MEVLÜT UYSAL'IN İLK AÇIKLAMASI

AKP'nin İBB başkan adayı Mevlüt Uysal seçim öncesi meclis üyelerinin tamamına ilk kez konuştu. Uysal, "Ak Parti sayesinde temiz hava soluyoruz" dedi.

"Belediye başkanlığı görevini partim ve Sayın Genel Başkanımız bana uygun gördüler" diyen Uysal, "Bu şerefli makamda, emin kişi olmak yüce bir görevdir. Partim ve Sayın Genel başkanımız uygun gördüler. Başkanlık seçiminde partimin adayıyım. İBB Başkanı Sayın Topbaş'ın istifasının ardından, demokratik süreç başladı. Onurlu bu görev olan başkanlığı üstlenmek için huzurunuzdayım, oyunuzu istiyorum" diye konuştu.

"1994 öncesinde İstanbul'da 1 km bile metro yoktu" diyen Uysal, "Şu anda 150 km, aktif raylı sistem ağımız var. 257 km'lik raylı sistemin inşaatı devam etmekte. Dünyanın hiçbir şehrinde bu kadar büyük çalışma yoktur herhalde. Tıkanan trafiği tünellerle, yeni yollarla rahatlattık. İstanbul, dünyanın en temiz şehirlerinden biri oldu. Ak parti sayesinde tertemiz bir hava soluyoruz. 15 yılda 2.5 milyon ağaç dikildi İstanbul'a...Biz az laf, çok iş prensibiyle hizmet üretmeye, insanımızın hayır duasını almaya devam edeceğiz. Biz İstanbullara az laf, çok iş vaat ediyoruz" diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER:
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa