23 Şubat 2020 04:00

Philadelphia’ya dönüş

Paylaş

Ünlü Move 9’dan Chuck Africa, kırk yılı aşkın bir süredir ABD’nin Pensilvanya eyaletindeki çeşitli hapishanelerde tutsaktı. 8 Ağustos 1978’de Philadelphia’da Move Toplum Merkezine yapılan acımasız polis baskınını yaşayanlardan biriydi o. Onunla birlikte dokuz sanık, bir polis memurunun “kolektif” öldürülmesi nedeniyle yasadışı bir şekilde yüz yıla kadar hapis cezasına çarptırıldılar. Chuck, kısa süre önce 59 yaşında özgür bir adam olarak hapishaneden ayrılıp ailesine dönebildi.

“Move 9”un en genci olan Chuck aralarında en cesur ve en saldırgan olanlardan biriydi aynı zamanda. 1980’lerde, hapishanedeki bir boks takımının parçasıydı ve onunla uğraşmak isteyen herkesle savaştı. İçeride ve dışarıda kendinden korkulan yenilmez biriydi. Pensilvanya’daki Dallas Eyalet Hapishanesinden bir memur mahkemede ona aşağılayıcı muamele ettiğinde polisi yere deviriverdi. Uzun tutukluluğunda tarihsel sorunlarla uğraşmak için çok zamanı vardı ve kendisini öncelikle ‘Kara Tarih’ olmak üzere dünya tarihine adadı. Öğrendiklerini mahkum arkadaşlarıyla paylaştı. Şimdi Chucky Afrika, Move 9’un son üyesi olarak, nihayet Philadelphia’ya geri döndü. Bu radyo konuşmamın dağıtımı sırasında San Francisco Hapishane Radyosundan Noelle Hanrahan şunları söyledi: “Ülkemizdeki yargının değirmenleri genellikle çok yavaş işliyor, ancak hız kazanıyoruz. Philly’de bu konudaki faaliyetlerdeki yükseliş sayesinde Chuck Africa nihayet ‘Move 9’un son üyesi olarak özgürlüğüne kavuştu. Her şey Debbie Africa’nın Haziran 2018’de serbest bırakılmasıyla başladı ve 7 Şubat 2020 sabahı Chuck Africa’nın serbest bırakılmasıyla sona erdi. Dokuz üyeden ikisi, Merle ve Phil Africa, hapishanede öldüler, ancak geri kalan yedi kişi artık serbest.”

Mike Africa Jr. bu konudaki sevincini şöyle anlatıyor: “Tüm hayatım boyunca aile üyelerimi eve geri getirmek için çalıştım, önce annem Debbie, sonra babam Mike ve şimdi am-cam Chuck. Ama tekrar aramızda olduklarında kendimi bu kadar özgür hissedeceğimi hiç düşünmemiştim. Bir sonraki adım Mumia’yı eve getirmek. O her zaman bizim için oradaydı ve biz de onun için orada olmaya devam edeceğiz.”

Radyo yapımcısı konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Move üyelerinin özgürlüğü bizi çok sevindirdi. Bir daha ‘Move 9’a özgürlük!’ için mücadele etmeyeceğiz. Bu onlarca yıllık mücadele ve direnişin sonucudur. Bürokratik sistemi lehimize karar vermeye zorlamanın yöntemlerini bu yıllarda öğrendik. Ama işimiz henüz bitmedi. Philadelphia’nın oğlu Mumia’yı eve getirmek için çaba harcıyoruz. Düzinelerce başka mahkumun sesini duymak ve kitlesel tutuklama adaletsizliğinin acil sorunları hakkında farkındalık yaratmak için Hapishane Radyosunu dinlemeye, yaygınlaştırmaya devam edin. Unutmayalım ki Chuck’ın özgürlüğü bu geleceğe atılan hoş adımlardan biri sadece.”

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...