01 Şubat 2020 03:53

2020’de Internet’in durumu

Paylaş

The Next Web’in Hootsuite ve We Are Social iş birliğiyle hazırladığı Dijital 2020 Küresel Değerlendirme raporu yayımlandı. Rapor Internet erişiminden sosyal medyaya, uygulamalardan cinsiyet eşitsizliğine dikkate değer veriler içeriyor.

Rapora göre cep telefonu kullanıcısı sayısı yüzde 2.4 artarak 5.19 milyara, Internet kullanıcısı sayısı yüzde 7 artarak 4.54 milyara ve sosyal medya kullanıcısı sayısı yüzde 9 artarak 3.80 milyara yükseldi. Yani dünya nüfusunun yüzde 40’ı aşan bir kısmı hâlâ Internet’ten yoksun. Bölgelere göre bakıldığında Internet penetrasyonunun en düşük olduğu bölge yüzde 34 ile Afrika olurken, en yüksek olduğu bölge yüzde 84 ile Avrupa oldu. Türkiye’yi de kapsayan Ortadoğu bölgesinde ise Internet penetrasyon oranı yüzde 70. Daha dar bölgeler düzeyinde bakıldığında en düşük Internet penetrasyon oranının yüzde 22 ile kapitalistlerin insanlarını ve kaynaklarını iliklerine kadar sömürdüğü, insanlığın beşiği sayılan Orta Afrika’da olduğu görülüyor. Ülke bazında bakıldığında ise İzlanda yüzde 99 ile birinci sırada. İzlanda’yı yine aynı oran ile Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn takip ediyor. Türkiye’nin Internet penetrasyon oranı ise yüzde 74. Hâlâ Internet’e erişimi olmayan en büyük kitleler Güney ve Doğu Asya ile Batı, Orta ve Doğu Afrika’da bulunuyor.

Ortalama Internet kullanıcısının günlük olarak Internet’te geçirdiği zaman 2018’e göre 3 dakikalık bir düşüşle 6 saat 43 dakikaya gerilemiş. Bu sürenin yarısı mobil cihazlarda geçiriliyor. Ortalama mobil Internet hızı dünya genelinde 32 Mbps olurken ilk sıradaki Kore Cumhuriyeti’nde ortalama hız 103 Mbps. Ortalama sabit Internet hızı ise 73.6 Mbps. Webde gezinme trafiğinin yüzde 53.3’ü cep telefonlarına kaymış durumda ancak kişisel bilgisayarlar hâlâ yüzde 44’lük bir payı elinde bulunduruyor. Reklam engelleyici kullanımı ise yüzde 49’larda. İnternet kullanıcılarının yüzde 81’i herhangi bir cihazda oyun oynuyor. Oyun oynanan cihazlarda ilk sırayı cep telefonları alırken, telefonları kişisel bilgisayarlar takip ediyor.

Sosyal medya penetrasyonu dünya ortalaması yüzde 49. Sosyal medyaya erişimde kadın-erkek oranına bakıldığında erkeklerin erişiminin yüzde 55 ile daha fazla olduğu görülüyor. Afrika ülkeleri ve Güney Asya’da ise erişimde eşitsizlik artıyor, kadın-erkek erişim oranları yüzde 25-yüzde 75 bandına kadar gerileyebiliyor. Sosyal medya platformlarının yaygınlığına bakıldığında ise ilk sıradaki Facebook’u Youtube, Whatsapp, WeChat ve Instagram takip ediyor.

Burada kısaca özetlemeye çalıştığım TNW’nin 2020 raporunda tek tek sosyal medya servislerinden yalan haberlere, mobil uygulamalardan oyunlara, Internet’in gidişatına ve geleceğine dair bu köşeye sığmayacak kadar çok veri mevcut. En azından bir göz atmakta fayda var.

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...