12 Ocak 2020 02:45

Ufka doğru

Ufka doğru
PAZAR
Paylaş

Yaşamak:
Sevmek sevilmektir yaşamak. Su vermektir bir çiçeğe. Kuşlar uçuyorken gökyüzünde. Pürüzsüz bir maviliğe dalmaktır evin balkonundan. Özgürlüktür yaşamak. Kanla ateşe bürümeden gökyüzüyle yeryüzünü. Anmadan ölümü.

Su Olmak:
Akan suyun önü kesilmez/kesilemez. Kesseler de bir gün, taşar. Yeniden yol bulur kendine. Su olmak gerek yakılan kızıl ateşlerin arasından kıvrılarak sıyrılıp gözümüzde tüten maviliklere ulaşmak/ulaşabilmek için.

Delik Deşik:
Ağaç kendini yenilemek için döküyor yapraklarını. Göğün maviliğine uzatarak dallarını. Toprağa yayarak çiçeklerini. Yerine dikilen her beton kazık deliyor gökyüzünün bir yerini. Toprağın bedenini. Ezip geçerek. Gökyüzü de toprak da delik deşik şimdi. 

Kalkan:
Kış geldi. Ne yol, ne iz. Şemsiyeler savaş kalkanı gibi açılmış. Kentin ortasında direnmek için püskürüp duran soğuk yağmura. Yüzümüzü, gökyüzümüzü iğneleyerek günü körelten. Yaşamı durdurmaya kalkan kışla karışık. Kalkan. 

Kanlı Kış:
Beyaz bir kefen gibi örtüyor toprakları. Zaman donduran kar. Buza keserek suları. Akışını durdurup. Durduramadan akan kanı. Kefen örtüsünden taşan. 

Ufka Doğru:
Dalgaların dövdüğü kıyı ıssız. Hava donuk. Kumsalda tek başına koşan atın savruluyor yelesi rüzgârda. Dalgaların uçuşan tuzlu damlacıkları altında. Rüzgarla atbaşı koşuyor at. Güneşte parıldayan ufka.

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...