29 Aralık 2019 02:00

Afganistan savaşı

Paylaş

ABD bayrakları, Amerika Birleşik Devletleri’nin Afganistan’daki askeri üsleri üzerinde, kavrulmuş topraklara esen kuru rüzgarda bitkin şekilde dalgalanıyor. Bu sembolik tablo, Afganistan’da ne yapacağını bilemez durumda olan mürettebatın haliyle örtüşüyor.  Ekim 2001’deki başarılı işgalden arta kalan tek şey, sözde terörle mücadele operasyonları sırasında halka yönelik zorbalık ve aşağılanma.

Son zamanlarda Washington Post gazetesinde yayınlanan çok sayıda belge, Afganistan’da konuşlanmış ABD askeri personelinin ülkenin en uzun savaşı haline gelen bu savaşın hiçbir anlamının olmadığını düşündüğünü ortaya koyuyor. 

Emekli, üç yıldızlı, General Douglas Lute şöyle diyor: “Afganistan hakkında temel bir bilgimiz yoktu. Orada ne yaptığımızı gerçekten bilmiyorduk.” 

Bu açıklama New York Times’da 10 Aralık 2019’da yayınlandı. Vietnam’daki kaotik savaşı hatırlayan herkes için, bu yerinde askeri müdahalenin anlamını arayış oldukça tanıdık geliyor. On sekiz yıldan uzun bir süredir ABD, askeri ve siyasi yetkilileri Afganistan savaşının pembe bir tablosunu çiziyor. Gerçeklik ise oldukça farklı görünüyor, çünkü karanlık bastıktan sonra başkent Kabil dışındaki yerlerde hüküm süren öncesi gibi Taliban. Baskınlarıyla Kandahar’da korkunç hasara yol açtı. 

Taliban, ABD birliklerine karşı, bir zamanlar Afgan hükümetinin çağırdığı Sovyet ordularına ve neredeyse yüzyıl önce İngiliz İmparatorluğu ordusuna karşı yürüttüğü gerilla savaşını sürdürüyor. Son emperyalistin askerlerini geri çekmesine kadar beklemeyi öğrendiler.  

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa