01 Aralık 2019 04:05

Bir mahkumun ölümü

Paylaş

Pensilvanya Frackville’deki Mahanoy Eyalet Hapishanesinde bulunan mahkumlardan birinin vahşice öldürülmesinden bir hafta sonra, 11 Kasım’da, cezaevindeki iki tutuklu arasında şöyle bir konuşma geçti:

“Kızıl’a ne yapıldığını duydun mu?”

“Evet, ama Büyük Kızıl* mıydı, Küçük Kızıl mıydı?”

“Bilmiyorum.”  

“Küçük Kızıl” lakaplı adamın adı Tyrone Briggs’di. Aslında “küçük” değildi, sadece büyük kızıllar kadar büyük değildi, diğer hapishane arkadaşlarından çok daha cüsseliydi. Tyrone Briggs 29 yaşında, Batı Philadelphialı bir gençti. Daha 16 yaşındayken yetişkinler için geçerli cezai hükümlere göre 15 ila 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezasının sonuna yaklaşmıştı ancak hapishane gardiyanları, bilinmeyen bir nedenle 11 Kasım’da, daha az ölümcül bir silah olarak görülen “Oleoresin Capsicum” ile zenginleştirilmiş jelli bir mermiyle ona ateş ettiler.

Oleoresin Capsicum, biberin acı tadını veren madde benzeri bir kimyasaldır ama silah olarak yüksek konsantrasyonda kullanılır. Briggs’in, bu jele bağlı olarak mukoza zarının iltihaplanıp şişmesi sonucu boğularak öldüğü tahmin ediliyor. Küçük Kızıl’ın, astımlı olduğunu, zaten nefes darlığı çektiğini de belirteyim. Yine de diğer mahkumlarla spor yapmayı severdi ve başına yeni belalar gelmemesi için elinden geleni de yapardı. Ardında Philadelphia’da yaşayan kızı ve annesini bıraktı.

“Küçük Kızıl” Tyrone’un ölümünden beş gün sonra Mahanoy Hapishanesi revirindeki bazı gardiyanlar ve sağlık görevlileri soruşturma tamamlanana kadar görevden alındılar. Birçok haber portalının verdiği bilgiye göre Tyrone’un bilincini kaybetmeden önceki son sözleri “Nefes alamıyorum” olmuştu. Kısa süre sonra öldü.

* Kızıllar, açık siyah tenli olup saçlarında kızıl pırıltılar taşıyan siyahlar için kullanılan bir lakaptır.

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...