13 Ekim 2019 21:10

On üç yıl sonra serbest

Paylaş

Tam adı Larry Trent Roberts, ama çoğu insan ona “Trent” diyor. 2007’den beri, onunla konuşma fırsatı olan insanların çoğu Pensilvanya cezaevi sisteminin mahkumlarıydı. Çünkü o zamandan itibaren Trent, bir jüri tarafından 26 yaşındaki Duwan “Wubb” Stern’in ölümünden sorumlu görüldü, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Stern, 21 Aralık 2005 tarihinde Harrisburg, Pensilvanya’da, Swatara Sokağı’nın 20. köşesinde, arabasında kurşuna dizilmişti. Her şeye rağmen 2017’de Bölge Hakimi Scott A. Evans, Trent’le ilgili kararı bozdu, davanın yeniden görülmesine karar verdi. 2007’de görülen davada avukatına müvekkilinin suçsuz olduğunu kanıtlayacak kanıtların sunulmadığını, bu nedenle Lary Trent Roberts’in yetersiz savunulduğunu belirtti.  

İki yıl daha beklemenin ardından dava eylül ayında başlatıldı. Savcı John Baer, Trent’in Stern’i öldürdüğü iddialarına sadık kaldı. Kullanılmış otomobil satan Stern’in, ondan aldığı bir otomobil nedeniyle borcu olan Trent tarafından öldürüldüğü iddiasını sürdürdü. Savcı, bu amaçla mahkemeye Roberts’ı olay yerinde gördüklerini ifade eden üç tanık daha sundu. Duruşmada avukatlar Nilam Sanghvi, Thomas Schmidt ve Tucker Hull yeni tanıkların ifadelerini hedef aldılar ve sorularıyla ifadelerin muğlak ve inanılmaz olduğunu kanıtladılar. Ayrıca, Roberts’ın katil olduğunun tespitine yol açan polis soruşturması bulgularını da sorguladılar. Bunun doğru olmadığını ortaya koymak için Robert’ın cep telefonunun Stern’in öldürüldüğü yerden kilometrelerce uzakta olduğunu belgelediler.

Altı duruşmanın ardından jüri, iki buçuk saatlik bir görüşme için bir araya geldi ve oy birliğiyle Trent’in Stern’i öldürmediğine hükmederek beraatine karar verdi. Annesi, diğer akrabaları ve arkadaşları, karar sonrası mahkeme salonunda sevinç göz yaşları döktüler. Haksız yere hapse atılan mahkumlar için kampanya yürüten Pensilvanya Masumiyet Projesi’nden Avukat Sanghvi de gözyaşı döktü. Sanghvi, “Jürinin delillere iyice bakmak için zaman ayırmasından çok memnunuz. Biz ve Trent, öldürülen Stern’in ailesinin acısını paylaşıyor gerçek katilin bir gün bulunacağını umuyoruz.” dedi.

Trent’in Avukatı Sanghvi’den sonra kucakladığı ilk insanlar Stern’in aile fertleri oldu. Onlara başsağlığı diledi. On üç yıldan sonra, 48 yaşındaki Trent Harrisburg ilçesindeki Dauphin ilçesi mahkemesini özgür bir adam olarak terk edip ailesine kavuşabildi. Adliye binası dışında bir gazeteciye, “Masum bir insanı hapiste tutmaktan daha kötü bir şey olamaz.” dedi.

 

Reklam
Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa