11 Ekim 2019 00:09

15 yıl ve 3 bin 600 gün şartıya tazminat alınabilir

Paylaş

SORU: Merhaba, yazılarınızı ilgiyle okuyorum. Gerçekten çok yararlı oluyor.

Benim sigorta başlangıcım 7 Kasım 1995 tarihidir. Şu anda çalıştığım işyerinde 4 seneye yakın çalışıyorum. Ancak, işyerinde işverenle huzursuzluk yaşıyorum. Ayrılmak durumunda kalacağım. Zaten benim yerime bir personel istihdam etmiş ama benim çıkışımı vermiyor. Tazminat ödememek için. Şu anda toplam primim 4 bin 950 gün ve 24 senelik sigorta başlangıcım var. Ben SGK’den 3 bin 600 gün ve 15 yıl hizmet süremi gösterir belge alıp tek taraflı iş akdimi feshedip kıdem tazminatımı alabilir miyim?

CEVAP: İyi günler. İlginize teşekkür ederim. 1475 sayılı İş Kanunu’nun yürürlükte olan ve kıdem tazminatını düzenleyen tek maddesi olan 14. maddesinde kıdem tazminatına hak kazanma koşullarından bir tanesi de maddenin 5. bendinde “506 sayılı Kanun’un 60. maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanun’un geçici 81. maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle feshedilmesi veya (15 yıl ve 3 bin 600 prim günü doldurması şartı)” olarak belirtilmiştir.

Sizin bu koşulları taşıdığınız Sosyal Sigortalar Kurumundan alacağınız bir belge ile ispatlanabilir. Ancak, istifa etmeniz halinde kıdem tazminatı tarafınıza ödenmez. Bu durumda sizin iş sözleşmenizi 15 yıl çalışma süresi ve 3 bin 600 prim gününü doldurmuş olduğunuz gerekçesi ile kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde feshetmeniz gerekir.

Bununla ilgili olarak bulunduğunuz bölgedeki sosyal güvenlik kurumuna başvurarak “kıdem tazminatı alabilir” ibareli bir belge ile işverene başvurmanız gerekecektir. İşverene, dilekçeniz ekinde sunacağınız bu belge ile başvurarak iş sözleşmenizi feshetmeniz halinde kıdem tazminatınızın size ödenmesi gerekecektir.

Son çalıştığınız işveren yanındaki çalışma kıdeminizin süresi kadar tazminat miktarınız hesaplanıp size ödenmelidir.

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...