17 Ağustos 2019 07:40

Organize işler

Paylaş

27 Temmuz’da yazdığım “Naylon” ve 3 Ağustos’ta yazdığım “Etik” başlıklı yazılarımda bazı deliller göstererek Bitlis takımlarının, il yöre yarışmalarında oynamadan kulüpler şampiyonasında nasıl oynadığını sormuştum. Yazıların ardından bazı duyarlı kulüp yöneticilerinin gerekli yasal müracaatları başlattığını belirtmek isterim. Yaşananları kısaca özetlemek gerekirse; Bitlis’te il yöre yarışmalarının yapılabilmesi için turnuva tarihlerinin sporcular tarafından bilinmesi gerekirdi. Oysa Bitlis TSF web sayfasında bununla ilgili hiçbir bilgi yoktu. Bir kısmı başka şehirlerden gelen sporculara eğer vahiy inmediyse tarihini bilmedikleri bu turnuvaya katılabilmeleri mümkün değildi. TSF neden bu yarışmaları UKD hesaplamalarına dahil etmemişti?  Sonuç olarak Bitlis takımları oynanmış görünen il yöre yarışmalarından üç takımla kulüpler şampiyonasına katılmaya hak kazandılar. Sonra kulüpler şampiyonasında ilk altı takım arasına girerek ikinci lige yükselip federasyon seçimlerinde oy kullanma hakkı da kazandılar. Türkiye İş Bankası ana sponsorluğundaki TSF’nin yaptığı lig müsabakalarına hiç bu kadar şaibe karışmadı maalesef.  Satranç camiasının her yerinden haber ulaştırılan birisi olarak şahsen “Bu turnuva yapılmıştır kardeşim” diyene, en ufak bir kanıt gösterene rastlamadım. Özellikle yazılarımdan rahatsız olan bir kısım genellikle bana karşı böyle bir zafer kazanma fırsatını kaçırmazdı ki hiçbirinden ses çıkmıyor. Tüm bunların haricinde, görüştüğüm sporcular Bitlis İl Yöre Yarışmalarında oynadık diyemedi.

Bitlis İl Temsilciliği ve Bitlisli satrançseverler konu ile ilgili sessizliğini korurken TSF Başkanı Gülkız Tulay olayın araştırılması için üç kişilik bir heyeti Bitlis’e göndermiş. Diğer yandan Gülkız Hanım TSF web sayfasından yayımladığı bayram mesajında konuyla ilgili yaptığı laf kalabalığının Türkçe meali şöyle; bizim olaydan haberimiz yok, ne yapmışsa Bitlis Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Bitlis İl Temsilcisi yapmıştır. (O açıklama içermeyen açıklamayı buraya yazarak bana ayrılan bölümü heba etmek istemedim, yazıya TSF web sayfasından ulaşılabilir)

Aldığım duyumlarla ilgili bazı sorularım var. 1-Bir federasyon görevlisinin Bitlis İl Temsilcisine “Sen turnuva dosyalarını gönder biz hallederiz dediği doğru mudur?  2-Aynı kişinin Bitlis’e gönderilen heyetin içinde yer alması mümkün müdür? 3- Bitlis İl Yöre Yarışmalarına katıldığını varsaydığımız sporcular turnuva tarihini telepatik yöntemlerle mi öğrenmektedir? Aynı sporcular umarım, savcılığa yalan beyanda bulunmakla organize suça ortak olabileceklerinin de farkındadırlar. 4- Gülkız Hanım bu krizi de daha önce yaptığı gibi halının altına mı süpürecek? Yoksa konu daha fazla büyümesin diye il temsilcisini ve Bitlis kulüplerini cezalandırarak satranç camiasının gazını almaya mı çalışacak, göreceğiz. Artık mızrak çuvala sığmıyor.

AVRUPA ŞAMPİYONU

Yağız Kaan Erdoğmuş, 2019 Avrupa yaş grupları turnuvasında 8 yaş kategorisinde Avrupa Şampiyonu oldu. Sporcuyu, antrenörünü ve ailesini yürekten kutluyorum. Diğer yandan Federasyon sayfasında bir sevinç bir sevinç. Sanırsınız sporcuyu keşfetmişler, eğitmişler, yatırım yapmışlar o derece. Oysa bu başarılı sporcuya en ufak bir katkıları yok, konaklama ve katılım ücretlerini bile ailesi ödemiş ne ailenin ne de antrenörün adı geçiyor yazıda ama başarı gelince “Türkiye’ye bayram hediyesi” diye başlık atmış bizim TSF. Ne diyelim, reklam gelecek yerden başlık esirgenmezmiş.

HAFTANIN OYUNU

Bu hafta dünya şampiyonu Magnus Carlsen’in ölümsüz oyunuyla birlikteyiz.

Magnus Carlsen - Ernst Sipke- 2004

1.e4 c6 2.d4 d5 3.Ac3 dxe4 4.Axe4 Ff5 5.Ag3 Fg6 6.h4 h6 7.Af3 Ad7 8.h5 Fh7 9.Fd3 Fxd3 10.Vxd3 e6 11.Ff4 Agf6 12.0–0–0 Fe7 13.Ae4 Va5 14.Şb1 0–0 15.Axf6+ Axf6 16.Ae5 Kad8 17.Ve2 c5 Diyagram

18.Ag6! (En iyi hamle rakibi karmaşaya itendir) 18...fxg6?? [Kfe8 =] 19.Vxe6+ Şh8 20.hxg6 Ag8 21.Fxh6 gxh6 22.Kxh6+ Axh6 23.Vxe7 Af7 24.gxf7 Şg7 25.Kd3 Kd6 26.Kg3+ Kg6 27.Ve5+ Şxf7 28.Vf5+ Kf6 29.Vd7# 1–0

DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa