13 Ağustos 2019 04:10

İktidar ve muhalefetin hali...

Paylaş

C.Bşk başta olmak üzere AKP’li tüm devlet yetkilileri: “Tek başımıza Fırat’ın doğusuna giriyoruz.

ABD Savunma Bakanı M. Esper: “Türkiye’nin tek taraflı bir eylemi kabul edilemez. Yapacağımız şey, tek taraflı bir Türk istilasını önlemektir.

Ve bir gün içinde anlaşma sağlanarak, ABD-Türkiye Ortak Operasyon Merkezi kurulduğu açıklanıyor, birlikte devriyeye çıkılacak. Yani: Fazla havalanılmıştı, Amerikan tehdidiyle ayaklar “yerli-milli” sulara değdi. Suriye’de toslanan duvar, Amerikan ve Rus emperyalistlerini birbirine tokuşturarak aradan sıyrılma “akıllılığının” sonunu tanımlıyor. MGK Eski Gn. Skrt. Tuncer Kılınç: “İki süper güç arasında bir o tarafa bir bu tarafa birtakım tavırlar almak çok fazla manevra sahası bırakmaz ve birinden kurtulursunuz öbürünün kucağına düşersiniz.

Damat: “Dengelenme sürecini hedeflerimizin ötesine taşıdık. Türbülanstan çıktık... ilk kez ‘cari fazla’ verdik.” Yani ekonomi tıkırında!

İthalata dayalı üretimin çöktüğünden başkasını kanıtlamıyor bu cari fazla! Neredeyse yiyecek dışında satılan şey yok, patates soğan da taneyle satılıyor ve üretim gerçekleşmiyor.

İktidarın hali hal değil. 4 sene gider mi bu minvalde? Olacak gibi görünmüyor!

Ya muhalefet? Hemen herkesin desteğiyle Binali ve AKP’yi ezen muhalefetin yeni yıldızı E. İmamoğlu örneğin ne yapıyor?

10 Ağustos Erdoğan’ın C.Bşk’lığının 5. yılıydı. CHP, “Tek Adam Parti Devleti Hevesinin Milletimize Faturası” broşürünü yayımladı:

  • Son 5 yılda milli gelir 202 milyar dolar eridi. 2013’te 950 milyar dolar olan milli gelir, 2019’un ilk üç ayında 748 milyar dolara indi. Türkiye 6 yılda milli gelir sıralamasında 4 basamak geriye düştü.
  • 2013 yılı sonunda enflasyon oranı yüzde 7 civarındaydı 2017’den itibaren çift hanelere yerleşti, 2018’de yüzde 20’ye dayandı.
  • 2013’teişsizlik yüzde 9’du. 2015’ten itibaren çift haneye çıktı. Gerçek işsizlerin sayısı 8 milyona dayandı. 2013 sonunda her 100 gençten 16’sı işsizken, 2019 nisanında her 100 gençten 26’sı işsiz oldu.
  • Türkiye’nin toplam borçları milli geliri aştı.
  • Hazinenin iç borçlanma faizleri neredeyse üçe katlandı. 2013 ile ağustos 2019 ayı arasında Türk lirası dolar karşısında yüzde 66 değer yitirdi.

CHP’nin durum saptaması ve Erdoğan-AKP’nin tek adam dönemine yönelttiği eleştiriler yanlış mı? Değil. Eksiği var fazlası yok!

Peki, CHP’nin, AKP’nin batağa sapladığı ülkeyi esenliğe çıkarmak için önerileri var mı?

Var! Açıklamayı yapan CHP Sözcüsü ve Gn. Bşk. Yrd. Faik Öztrak, Kılıçdaroğlu’nun 2018 ağustosunda krize reçete olarak getirdiği 13 maddelik önerilerininhâlâ geçerli olduğunu belirtilerek sıraladı:

1) Devlette liyakat.
2) Demokrasiye geçmek, hukukun üstünlüğü ve hukuk güvenliği.
3) Merkez Bankası bağımsızlığı.
4) Akılcı dış kaynak yönetimi.
5) İhaleler Türk lirasına dönüştürülmeli.
6) Uluslararası standartta Kamu İhale Yasası.
7) Bağımsız Sayıştay denetimi.
8) Bütçe disiplini.
9) Dış politikada 180 derece değişiklik.
10) Kontrolsüz borçlanmadan kaçınmak.
11) Adaletsiz vergi politikası düzeltilecek.
12) Üretime öncelik veren planlama ve teşvik politikası.
13) İsraftan kaçınmak, tasarrufa öncelik vermek.

Durum tespiti iyi ama düzeltme önerileri yuvarlama...Hani emeğiyle geçinenleri destekleme? İşsizlik ve yoksulluk uçurumunun temel sorumlusu tekellere ses çıkarılmazken dış kaynağa dayanmakta ısrar ediliyor. Belki 180 derecelik dış politika değişikliği. Antiemperyalist bir dış politika önerisi mi? Ama S-400 alımına bile itiraz yok! Ya liyakat?

İmamoğlu, “kucaklayıcılık” ile muhafazakarlık ve uzlaşmacılığı karıştırıyor. AKP’den milletvekilliği adayı olan, Cübbeli Hoca paylaşımlarını beğenen, başkaları bir yana kendi Gn. Bşk. ve Akşener’e hakaret videoları paylaşan Bahaddin Yetkin’i İSBAK Gn.Mdr. atıyor: “Siyasi unsurlara takılmadık. Başarı beceri ve liyakat kısmı ile ilgilendik, atamalar bu yönde yapıldı.” diyor. Ama adam AKP militanı. Ve kendi istifa ediyor.

Tek değil. AKP militanı İETT Gn. Mdr. Ahmet Bağış da koltuğunda kalıyor. Oysa CHP İstanbul İl Başkanlığı, geçen yıl Sayıştay raporlarında yer alan usulsüzlüklere ilişkin hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Burjuva muhalefet, AKP ve tek adam yönetimiyle el ele mi adalet ve demokrasiyi getirecek?

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...