29 Haziran 2019 03:12

Programlamaya nereden başlamalı-I

Paylaş

Programlamanın kendisinin başlı başına bir meslek olmasının yanı sıra günümüzde pek çok meslekte de az ya da çok programlamaya ihtiyaç duyuluyor veya programlama bilgisi yapılan işi kolaylaştırabiliyor. İster hobi olarak ister mesleğinize katkı sunmak üzere isterse de bir meslek olarak geliştirmek üzere programlamaya başlayacak olun bir anda gözünüzü korkutacak bir tabloyla karşılaşabilirsiniz: Haklarında çok da fazla bilgiye sahip olmadan yüzlerce programlama ve betik dili arasından başlangıç için bir dil seçmeniz gerekmektedir. 

Seçeceğiniz programlama dilinin kullanım alanları ve bu alanların sizin amaçlarınız ve isteklerinizle uyum içinde olması ilk dikkat edeceğiniz kriter olmalı. Her ne kadar bazı dilleri öğrenmek diğerlerinden daha zorlu da olsa amacınıza, yapmak istediklerinize uygun bir dille programlamaya başlamak kolay bir dille öğrenip sonradan ihtiyaca uygun dile geçiş yapmaya kıyasla esas ihtiyacınız olan dili daha derinlikli öğrenmenizi sağlayabilir. 

Bir diğer kriter ise programlama dilinin yaygınlığı. Yaygın olmayan bir dil hakkında materyal bulmak da sorunlar konusunda yardım almak da yaygın bir dile kıyasla çok daha zor olacaktır. Dillerin yaygınlıklarına dair bir fikir edinmek için TIOBE indeksine [0], IEEE Spectrum’un listesine [1] ve JetBrains’in 2019 başında 7 bine yakın geliştirici ile yaptığı araştırmaya [2] göz atabilirsiniz. 

Bunlara ek olarak hız, esneklik ve kolaylık gibi başka kriterler de belirleyebiliriz ama dönüp dolaşıp sormanız gereken soru “Bu dil, yapmak istediklerimi hayata geçirmek için ne kadar uygun?” olmalı. 

Bir sonraki yazıdan itibaren seçiminizi biraz olsun kolaylaştırabilmek adına çeşitli yaygın dillere ve bu dillerin kullanım alanları ile olumlu/olumsuz özelliklerine değineceğim. Ancak dillere geçmeden önce şu soruların yanıtlarını düşünmenizde fayda var:

    - Neden programlama öğrenmek istiyorsunuz? Hobi, para kazanma, mesleğe katkı…
    - Hangi alanda program geliştirmek istiyorsunuz? Web, mobil, masaüstü, oyunlar…
    - Hangi işletim sistemleri için? Android, Windows, iOS, Linux…

Bunlar ve benzeri sorular bir programlama dili seçmenizi oldukça kolaylaştıracaktır. 

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...