25 Mayıs 2019 23:45

Cinnet katliamları normalleşti

Paylaş

Kolorado’da 17 ve 18 yaşındaki iki öğrencinin öğrenci arkadaşlarını katletmesinden bu yana yirmi yıl geçti. Denver’ın bir banliyösü olan Littleton yakınlarındaki küçük Columbine kasabasındaki Columbine Lisesi’ndeki katliam, “Littleton Okul Katliamı” olarak tarihe geçti. 20 Nisan 1999’da iki son sınıf öğrencisi, on iki öğrenciyi, bir öğretmeni öldürdü, 24 kişiyi de ağır şekilde yaraladı.

Dünya çapında gündem olan bu katliamın, şimdilerde birçok insan için çok eskiden olmuş bir olay olarak görülmesi anlaşılır bir şey. Columbine Katliamında dökülen ve tüm ulusu şoka sokan kan, artık kaybolup giden anılarla dolu kızıl bir sele dönüştü. 20 yıl sonra ABD okullarında cinnet sonucu katliamlar günlük olaylar haline geldi. Artık manşet olmuyorlar. Bunu söylemek üzüntü verici olsa da okul katliamı haberleri artık can sıkıcı bulunuyor.

Cinnete bağlı katliamlar, bugünün Amerika Birleşik Devletleri’ndeki arızalı gençlerin kafaları hakkında bir fikir veriyor. Muhtemelen genç yaşamlarında sonsuz bir boşluk ve soğukluk hissediyorlar ve bu yabancılaşma onlarda geleceksizliklerine yönelik korkunç bir öfke yaratıyor, tek istedikleri yıkmak ve kaos yaratmak oluyor. Kendileri için anlamlı bir yaşam umudunu yitirdiler ve politikacılar gençliğin bu acı verici durumuyla ilgili bir çözüm getirmedikleri için ülkenin geleceğine dair hiçbir umutları da kalmadı. 2012’de Connecticut Newtown’daki Sandy Hook İlköğretim Okulu’nda, 2018’deki Florida eyaletinde Parkland’daki lisede ve Columbine’deki olaylardan sonra sayıları 206’ya çıkan cinnet katliamlarına herhangi bir toplumsal çözüm getirilmedi. Her şeyi bildiğini, dünyadaki diğer ülkelere akıl verdiğini iddia eden ABD hükümeti, kendi ülkesindeki öğrencilerin okullarını nasıl daha güvenli hale getireceği konusunda bilgi sahibi değil.

DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa