05 Nisan 2019 23:22

'İhtiyar Adam'ın vedası

Paylaş

Elli yılı aşan sinema kariyerinde birçok kez ‘Suçu ve suçluyu öven’ işlere imza atan Robert Redford’un vedasının da başka türlü olması beklenemezdi kuşkusuz. “Kaçak”, “Sonsuz Ölüm”, “Belalılar”, “Brubaker”, “Geçmişin Sırları”, “Son Kale” usta oyuncunun suç ile hemhal olmuş karakterleri canlandırdığı yapımlar olarak geliyor hemen akla. Yine aralarında “Sıradan İnsanlar”, “Bizi Ayıran Nehir” ve “Atlara Fısıldayan Adam” gibi kalbur üstü filmleri yöneten, sinemaya Sundance gibi önemli bir festival armağan eden 83 yaşındaki aktör bu hafta Türkiye’de gösterime giren “İhtiyar Adam ve Silah” ile başlayacağını ifade ettiği emekliliğinin gönlünce geçirmesini dileyelim.

2003’te The New York Times gazetesinde çıkan bir makaleden yola çıkan David Lowery ve David Grann ikilisinin kaleme aldığı “İhtiyar Adam ve Silah” ömrünün son demini geçirecek kadar parası olmasına rağmen banka soymaya devam eden bir adamın hikayesini anlatıyor. Forrest Tucker, 70’li yaşlarının ortasında bir adamdır. Önce ıslah evlerinden sonradan da hapishanelerden tam 16 kez kaçmayı başarmış bir ‘suç makinesi’ aynı zamanda. Yanında sürekli silah taşımasına rağmen bir kez bile kullanmadığı rivayet ediliyor. Tucker, bir kez daha hapisten kaçtıktan sonra ortakları Teddy ve Wallar ile seri banka soygunlarına başlar. Hem banka soyarken güler yüzlü olduğu için hem de küçük miktarlarda paralar çaldıkları için önceleri dikkat çekmezler. Ancak Polis Memuru John Hunt bu soygunları birleştirince ortaya çıkan manzara ciddiye alınmaları gerektiği göstermektedir.

“Ölümsüz Aşk”ın yanı sıra 2017’de türe yepyeni bir açılım getirdiği “Bir Hayalet Hikayesi” filmiyle dikkatleri çeken David Lowery’nin senaryo ortaklığı dışında yönetmen koltuğunda oturuyor olması filmin en önemli artılarından kuşku yok ki. David Lowery’nin sakin anlatısına son yıllarda “Hayatı devam ettiren değil, yaşayan” (Sona Doğru, Geçmişin Sırları, Hayatımın Yolculuğu) yaşlı karakterleri ustalıkla canlandıran Redford’un eşliği filmi belirli bir seviyenin üzerinde tutmayı başarıyor. Bir yandan Tucker’in bu küçük suçlarla kurduğu ilişkiyi geçmişe dönüşlerle izlerken, karakterin köşesine çekilecek birisi olmadığını anlıyoruz. Ki bu geri dönüşlerden birisinde Redford’un 1966 tarihli “Kaçaklar” filminden de bir sahne ile saygı duruşunda bulunuyor. Tesadüf eseri tanıştığı Jewel ile aralarındaki yakınlaşma bir ara kafasını karıştırsa da olduğu insana dönmesinin önüne geçemiyor bu. David Lowery, hikayenin yalnızca ‘suçlu’ tarafını değil ‘kanun’ tarafını da anlatmayı ihmal etmiyor. Polis Memuru John Hunt’un Tucker’ı yakalamakla hayran olmak arasında gidip gelen duygularına ve ailesine de alan açıyor. Casey Affleck’in oyunculuğu da bu karakteri daha ilginç hale getiriyor. Söz oyunculuklardan açılmışken sadece Robert Redford değil, Sissy Spacek, Danny Glover ve Tom Waits gibi büyük isimlerin varlığı filmin değerini artırıyor.

Ancak filmin Forrest Tucker’a yaklaşımının yarattığı kimi sorular da akıllara gelmiyor değil. Nihayetinde kimseye zarar vermemiş ve hep bankalardan çalmış (En azından biz öyle olduğunu sanıyoruz) olsa da bir ‘suç makinesi’ ile karşı karşıyayız. Hikaye, Tucker’in terk ettiği eşi ve çocuklarının dünyasına kısaca bir giriyor ama bu durumu fazla işlevli hale getirmemeye özen gösteriyor. Ortakları Tedy ve Waller’a da fazla alan açmayarak onların kim olduğu hakkında da bilgi almamıza izin vermiyor. Forrest Tucker’in hayatının cazibesi hikaye kurulurken ve film çekilirken sanki karaktere mesafe koyma konusunda yönetmenin cimri olmasına neden olmuş gibi. Onun dışa yansıyan başına buyruk hallerine alan açmadaki cömertlik, geçmişi ve çevresindeki insanlara dair içinde yaşananlar söz konusu olduğunda karşımıza çıkmıyor.

“İhtiyar Adam ve Silah”, bu sıkıntılara rağmen haftanın iyi seyirliklerinden. Robert Redford’un da şanına ve kariyerine yakışır bir veda filmi.

İHTİYAR ADAM VE SİLAH

ORİJİNAL ADI: Old Man and The Gun
YÖNETMEN: David Lowery
OYUNCULAR: Robert Redford, Casey Affleck, Sissy Spacek, Danny Glover, Tom Waits, Tika Sumpter
YAPIM: 2018 ABD
SÜRE: 93 dk.

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...