13 Ocak 2019 04:00

‘Henüz çok erken’ yeni yasal gelişmelere ilk tepki

Paylaş

San Francisco’daki Hapishane Radyo Projesi’nden Noelle Hanrahan, bana Yargıç Leon Tucker’ın Philadelphia’daki Ortak Yargıtay Mahkemesinde 27 Aralık 2018’de aldığı  kararı, yüksek mahkeme tarafından 1998’den 2014’e kadar temyize gitme başvurusunun reddedilmesine itiraz etme hakkı kararını nasıl değerlendirdiğimi sordu. Bu sorunun cevabını düşünürken aklıma Zhou Enlai geldi. Şimdilerde Çin Komünist Partisi Başkanı Mao Zedong’u hatırlayan var ama partinin iki numaralı adamı olan Zhou Enlai unutulmuş gibi. ABD Başkanı Richard Nixon, 1972’de duvarı aşıp Çin Halk Cumhuriyeti parti liderliği ile diplomatik görüşmeler yaptığında, beraberindeki ABD’li diplomatlardan biri, Zhou Enlai’ye Fransız Devrimi hakkında ne düşündüğünü sordu.  Üst orta sınıf aileden gelen bir entelektüel olan Zhou Enlai düşündü ve “Henüz çok erken” cevabını verdi. Kesin bir karar verebilmek için henüz çok erken olduğunu söylemek istiyordu.

Bana son kararı nasıl değerlendirdiğim sorulduğunda Zhou Enlai’nin bu sözlerini düşündüm. Çünkü benimle ilgili olan şimdiki durumda yargıç Tucker’in kararını değerlendirebilmem için de henüz çok erken. Kararın yazılı versiyonunu henüz okumadım. Umarım birkaç gün içinde elime geçer ve daha ayrıntılı bir fikir edinebilirim. Tabii ki avukatlarımla konuştum ve okudukları karara bağlı olarak bazı açıklamalarda bulundular. Bir başlangıç yapıldı. Şimdilik söyleyebileceğim tek şey bu.

Ek olarak, şunları da söylemek isterim: Henüz emin değilim ama bana öyle geliyor ki, ilk kez diğer taraftan, FOP (ABD Polis Meslek Örgütü) tarafından satın alınmamış olan bir Pennsylvania yargıcı ile karşılaştım. Böylesi bir kararın alınmasının tek nedeni  bu olabilir. Ama dediğim gibi, kesin hükümde bulunmak için henüz çok erken. Düşünmeye, yazılı kararı ayrıntılarına kadar incelemeye ve  üzerinde çalışmaya devam edeceğim. İlginiz için teşekkürler.

DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa