08 Şubat 2018 04:48

Çöreklenme

Paylaş

Cumhurbaşkanı konuşmasının arasında Türk Tabipleri Birliği ve Türkiye Barolar Birliğini ve isimlerini saymadığı diğer bazı meslek odalarını kastederek, “İsimlerinin önündeki ‘Türk’, ‘Türkiye’ kelimelerini kaldıracağız “ dedi. Ama asıl önemli olan kelime, “Çöreklenmişler”, araya karıştı, kayboldu gitti.,

Şimdi örneğin mimar, mühendis odalarını ele alalım. Bugün Türkiye’nin hangi üniversitesinden hangi dereceyle mezun olursa olsun, mimar veya mühendis diplomasını, diploma hazır olmasa bile çıkış belgesini alan her mezun, bulunduğu ildeki şubeye veya temsilciliğe giderek üye olur. Ona hiç kimse “Sen bizim kafada değilsin, üye olamazsın” diyemez. Şubelerin yönetimi her iki yılda bir yapılan ve tüm üyelerin katılımıyla gerçekleştirilen seçimlerle belirlenir. Bu seçimler genellikle anahtar liste değil geleneksel olarak çarşaf listelerle yapılır. Yani isteyen her üye sadece istediği isimleri tek tek belirleyebilir. Oluşan şube yönetimleriyle birlikte yine çarşaf olarak sunulan listelerden tüm üyeler genel merkezi seçecek delegeleri belirler. Delege listeleri oluşturulurken genellikle tecrübeli ve oda çalışmalarına emeği geçmiş mimar, mühendislere öncelik verilir. Tüm bu işlemler şubelerde yapılırken henüz genel başkanlığa veya genel yönetime kimlerin aday olacağı bile belli değildir. Yani siyasi partilerde olduğu gibi genel başkan adayı kendini seçecek delegeleri belirleme şansına(?) ve hakkına sahip değildir.

Bu yöntem sadece mimar ve mühendis odalarında değil, barolarda da, tabip odalarında da  aynen bu şekilde uygulanmaktadır. Oda başkanları her iki yılda bir yeniden belirlenir.

Yani Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı 2013 yılından beri,  4 yıldır baroların başına çöreklenmiş, oturuyor. 

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Raşit Tükel 2016 yılından beri başkandır ve tam tamına 2 yıldır Birliğin başına çöreklenmiştir.

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı Emin Koramaz tam 2 yıldır odanın başına çöreklenmiştir. 

Ama CHP’nin Genel Başkanı kendini seçecek delegeleri seçerek, sadece 7 buçuk yıldır partisinin başındadır.

MHP Başkanı Sayın Bahçeli Temmuz 97’den bu yana, sadece 20 buçuk yıldır partisinin başındadır.  

AKP Genel Başkanı 2001’de partisini kurmuş ve o günden bu yana zorunlu ayrılığı saymazsak 17 yıldır partisinin başındadır ve 2023, 2071, 2453 hesapları yapılmaktadır.

TMMOB Başkanı tam 2 yıl, TTB Başkanı tam tamına 2 yıl, Barolar Birliği Başkanı koskocaaa 4 yıl birliklerin başına çöreklenmişler, parti başkanlarımız partilerinin başında çeyrek asra giden fedakarlıkla çalışmaktadırlar.

Ne demişti bir iktidar partili?

“Eğitim düzeyi yükseldikçe oy oranlarımız azalıyor.”

Hedef doğrudan TMMOB, TTB, TBB üyelerinin “biat etmeye” uygun olmayan eğitim düzeyleridir.

DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa