Ara bulucuya başvurmadan dava açamazsınız


12 Ocak 2018 04:15

SORU: Merhabalar. İşveren beni haksız yere işten çıkardı ve sonrasında da kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesailer vs. gibi haklarımı alamadım. 01.11.2012 - 08.08.2014 tarihleri arasında bu işyerinde çalıştım. İşyerine bir ihtarname gönderdim ve cevap olarak tarafıma, haksız kazanç elde etmeye çalıştığımı yazmışlar. Sonrasında da maddi durumum müsait olmadığı için dava açamadım. Daha sonra isterseniz uzlaşabiliriz, senet verelim dediler. Kabul ettim ama senetleri de ödemediler. Şimdi dava açmak istiyorum. Avukat tutma durumun da olmadığı için kendim uğraşmak istiyorum. Elimde senetler mevcut. Ben bunlarla kendi başıma dava açabilir miyim? Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim. 

CEVAP: İyi günler, öncelikle belirtmek istediğim husus, eğer bir avukatla anlaşma yapmaya mali gücünüz elvermiyor ise, bu durumda bulunduğunuz ildeki baroya giderek baronun adli yardım bürosundan size bir avukat atanmasını talep edebilirsiniz. Baro, size bir avukat atar ise, bu avukata avukatlık ücreti değil ama dava masraflarını ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda ayrıca bir adli yardım mekanizması da tanımlanmıştır. Adli yardım talebini davanın görüldüğü mahkemeden talep edebilirsiniz. Size tavsiyem, özellikle işçi alacakları açısından, ara bulucuya başvurma zorunlu dava şartı olarak getirildiği için, herhangi bir hak kaybına uğramamak için, bir avukat yardımından faydalanmanız doğrultusunda. 

Söz konusu işçilik alacaklarınız için dava açmadan önce, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yasal zorunluluk haline gelen, arabuluculuk kurumuna başvurmak zorundasınız. Dolayısıyla, ara bulucuya başvurmadan dava açamazsınız. Mahkeme, dava şartı olmadığından davanızı reddedecektir. Ara bulucuya, adliyelerde bulunan arabuluculuk merkezleri/ bürolarından başvuru yapabilirsiniz. Ara bulucu sizi ve karşı tarafı, müzakereler içir çağırır ve görüşmeler yapar. Ara buluculuk süreci üç hafta içinde sonuçlanır. En fazla bir hafta uzatılabilir. Bu süre zarfında anlaşamazsanız ancak o zaman mahkemeye dava açabilirsiniz. 

İş sözleşmenizin hangi gerekçelerle feshedildiği, delillerinizin, tanıklarınızın neler olduğu yargılamanın konusudur. Ara bulucu bu hususları incelemez. 

Ara buluculuk müzakerelerinde anlaşamazsanız, ara bulucu önünde yapılan müzakerelerin son tutanağını imzalayarak ve burada, taleplerinizin neler olduğunu açıkça ve tek tek (Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık ücretli izin alacağı gibi) belirterek bu tutanak ile birlikte dava açabilirsiniz. Bu tutanak ile taleplerinizin ne olduğunu açıklayıcı bir halde belirtmezseniz, bu durumda dava şartı bulunmamış sayılabilir.Dolayısıyla, uygulamada, ‘İşçi, bu kadar talep etti, işveren de şu kadar verdi, ortada bir yerde uzlaşın’ pazarlığının işçilere dava şartı olarak dayatan bir uygulamada, yanınızda bir avukatın bulunması, daha fazla hak kaybına uğramamanız açısından önemlidir.

www.evrensel.net