Hepimiz birimiz için


04 Ocak 2018 04:50

Hani şu sefalet ücretine, yok ile geçinmeye, sendika babalarımızın durumlarını kurtarmak babından bir iki sokranıp sonra bizi satmasına alıştık ama devletlilerin, hem de hükümetin ekonomiden sorumlu bakanı Çavuşoğlu’nun ve diğerlerinin “Ey asgari ücretliler... Hadi iyisiniz yine… Zenginleştiniz” anlamına gelen İsmail Dümbüllü’yü mezarında ters döndürecek, Cem Yılmaz’a mesleğini terk ettirecek türden esprilerine dayanmak gittikçe zorlaşıyor. 

Ne diyor Bakan?

-Hadi iyisiniz. 2002’de, yani AKP iktidara geldiğinde, 90 asgari ücretle bir araba alıyordunuz, şimdi 42 maaşla. 

Haklı. Şimdi hemen tüm asgari ücretliler galerilere koşacak ve 4 yıllık maaşlarını ipotek ettirip altlarına sıfır araba çekecekler. Sonra arabanın deposunu dünyanın en pahalı benzininin satıldığı ülkemin petrol istasyonlarına çekip “Fulle usta” deyip çoluk çocuk Kanlıca’ya, pudra şekerli yoğurt yemeye gidecekler. Araba vadesini 6 yıl yapanlar kalan acayip para ile artık “Yat” mı alırlar, mavi yolculuğa mı çıkarlar, kendi bilecekleri iş.

Bakana göre parasını boğazına harcamayı tercih edenlerin de durumu kıyak. 2002 öncesinde kasabın önünden geçemezlerken şimdi ete doyacaklar. Her ay 51 kilo et alıp günde 1 kilo kuşbaşı, 700 gram köftelik kıyma ile çoluk çocuk “Gut” olacaklar. Her şişten bir tike et kısanların kebap yanında milli içkimiz ayran içmesi işten bile değil. Et de öyle uyduruk dana, koyun değil, resmen Avrupa danası. Oh olsun Avrupalılara. Bize düşman olurlarsa işte böyle yeriz danalarını. Asgari ücretimiz feda olsun.

Bakanın bu açıklamalarını yiyip, “Bakan haklı. Asgari ücretimiz oldukça iyi arttı. Yaşadık” diyen AKP’li olsun olmasın asgari ücretli var mı bilmem ama hesap bu işte. 

Para harcamayı pek sevmeyen, biriktirmekten yana olan tasarruf meraklıları için de durum çok parlak. Asgari ücret dolar bazında uçtu, uçtu. Biraz dişlerini sıkıp her ay 420 doları bir kenara atıp, asgari ücretle çalıştıkları iş yerlerinden bir ay izin ayarlayabilirlerse grup olarak yaz tatillerini San Fransisko’da geçirmeleri işten bile değil. Dolarları iki yıl biriktirirlerse geziye hanımlarıyla bile gidebilirler.

Yeni asgari ücretten sonra işçiler zenginleşecek. Bu kadar fedakarlığa rağmen tatmin olmayanlara, ücretini beğenmeyenlere matematik ve istatistik uzmanı bakanlar ve bilumum devletliler ve yanlarında yat limanı kira fiyatlarındaki artışlardan mağdur olan vatan evlatları hep birlikte bağıracaklar. 

“Eeeeeey asgari ücretli işçi sınıfıııı. Nankörlüğün gereği yok. Hepimiz birimiz, birimiz birimiz için. Tek vataaaan, tek devleeeet, tek ceeeeepp.

www.evrensel.net