02 Mayıs 2017 04:50

Kelebekten korkanlar

Paylaş

Cumhuriyet gazetesinin Silivri’de tutuklu bulunan yazarlarından Güray Öz’ün 4 yaşındaki torunu Deniz, dedesine verilmek üzere bir kelebek resmi yaptı. “Öyle güzel bir kelebek ki, Picasso görse kıskanır. Bakar bakar, hayallere dalarsın. Rengârenk kanatlarını çırpar gibi… Baktıkça onunla birlikte uçarsın. Öyle anlatılmaz bir kelebek…

Küçücük bir masum çocuğun yaptığı bu küçücük kelebek resmi, dedeye teslim edilmedi.” 
Oysa o kelebek, dedeyi uçurup Deniz’e getirecekti. Dede sevinecek, Deniz sevinecekti…
            
“Kimi kandırıyorsunuz?”

Bu başlık bana ait değil, Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu soruyor bu soruyu: “Kimi kandırıyorsunuz?”

İyi de, söz konusu Konfederasyon bu soruyu neden Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na soruyor? Çünkü söz konusu bakanlık, Hayvanları Koruma Kanunu’nda insanlığa yakışmayacak değişiklikler yapma hazırlığında. Şimdi yurdumuzun bütün doğaseverleri ve bu kapsamda evcil hayvanların koruyucusu duyarlı insanları, sokak hayvanlarının katlini getirecek bu yasa tasarısına karşı birleşmiş durumda. Konfederasyona göre, önce kedi ve köpekleri öldürmenin yolu açılacak, sonra da “Hayvanlara şiddet gösterenlere hapis cezası getirdik” diyecekler.     

Bütün bu gerçekler bir yana, birçok yönüyle “insan olmak”, doğayı korumak değil midir? Canlı ve cansız, bütün doğal varlıkları korumak değil midir insanlığın görevi? Peki, İslâmlıkta kedi köpek gibi evcil hayvanları itlaf etmek caiz midir? 

Anlamlı bir yarışma

Ne kadar yerinde, ne kadar yapıcı, ne kadar değerbilirlik içeren bir müzik etkinliği ve bir ilk: 1. Uluslararası Suna Kan Keman Yarışması! 

Bu tür uluslar arası yarışmaların düzeyini belirleyen temel ölçütlerden biri, jüri üyelerinin üstün sanatsal kimlikleridir. Övünç duyarak belirtiyorum jüriyi: Alessandro Cedrone, Veniamin Varşovski, Suna Kan ve iki ünlü keman solistimiz olan, ayrıca “Devlet Senfoni” orkestralarında başkemancı olarak görev yapmış bulunan Yusuf Güler Aksöz ile Tayfun Bozok.

Yarışmanın üç gün süren aşamaları, 30 Nisan 2017 Pazar akşamı sona erdi. Birinciliği Yiğit Karataş, ikinciliği Bulgaristan’dan Zornitsa Ilariova, üçüncülüğü Ezgi Su Apaydın elde etti. 

Yarışmaya katılan bütün sanatçıları kutluyoruz, onların her zaman yanında olacağız.   

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...