Seçimin galibi Blok


13 Haziran 2011 09:31

12 Haziran seçimleri TBMM’ye dört partiyi soktu. AKP, CHP, MHP ve Emek Demokrasi Özgürlük Bloku.
AKP oyumuzu arttırdık diye başarılı olduğunu söylüyor. CHP de öyle. MHP’nin başarı kıstası ise barajı geçmesi.
Gerçekte, başarı gibi görünen bu sonuçlar, üç parti için de başarısızlığın göstergesi.
AKP, oyunu bir miktar arttırdı ve yüzde 50’ye geldi ama milletvekili sayısı düştü. 2002’de yüzde 35 oyla Meclisteki milletvekili sayısının yüzde 60’tan fazlasını elde etmişti. Adil olmayan bu oy ve milletvekili dağılımı, 2007 seçimlerinde AKP açısından biraz düzelmiş, yüzde 46 küsur oy alan AKP’nin milletvekili sayısı 363’den 341’e düşmüştü. Bu seçimde AKP oyunu yüzde 50’ye çıkarmasına rağmen milletvekili sayısı artmadı 326’ya düştü. Seçim sisteminin garipliğine bakın yüzde 35’ten yüzde 46’ya sonra da yüzde 50’ye çıkan AKP’nin milletvekili sayısı sürekli düşüyor. Aslında adil olanı yüzde 50 oy alan AKP’nin milletvekili sayısının 275 olması gerekir. Yine de 50 milletvekili fazlası var. Neyse. AKP, oyunu arttırmasına rağmen milletvekili sayısının düşmesi ve MHP’yi yüzde 10 barajının altında bırakıp milletvekili sayısını 367’ye çıkarma taktiğinin tutmaması nedeniyle başarmış sayılamaz.
12 Eylül referandumunda verilen “evet”  oylarının AKP’nin oyu, AKP’ye verilen destek olduğunu düşünenler de yanılmıştır.
CHP ise, oyunu ve milletvekili sayısını  arttırdı ama hedefi ve medya desteği ile yaratılan beklenti alınan sonuçtan çok daha yüksekti. CHP’nin ve destekçilerinin iddiası bu partinin en az yüzde 30 oy alacağı şeklindeydi.
Emek Demokrasi Özgürlük Bloku ise, 2007 seçimlerinde benzer bir seçim ittifakı olan Bin Umut Adayları ittifakının 22 olan milletvekili sayısını, 2011 seçimlerinde 36’ya çıkarmıştır. Üstelik bu başarı, devletin ve medyanın bütün engellerine, karalamalarına, tertiplerine rağmen kazanılmış bir başarıdır.
CHP Genel Başkanı seçim sonrası  yaptığı ilk konuşmada “Seçimde milletvekili sayısını  arttıran tek partiyiz” diyor. Emek Demokrasi Özgürlük Blokunun milletvekili artırış oranını görmek istemiyor. O da, Başbakan Erdoğan gibi Bloku görmezden geliyor. 36 milletvekili olan dördüncü partiyi görmezden gelsin bakalım. Seçim çalışmaları sırasında yüzüne taktığı demokrat, halkçı, özgürlüklerden yana, mütevazı lider maskesi, seçim sonuçları daha resmen açıklanmadan suratından düşüyor. Haberal’lerin, Batum’ların yüzü, Kılıçdaroğlu’nun gerçek yüzü ortaya çıkıyor.
Emek Demokrasi Özgürlük Bloku, gericiliğin engellemelerinin yanı sıra, kısa sürede oluşturulması ve daha geniş kesimlerle birleşme için çaba sarf etmeye yeterli zaman bulamaması açısından da, çıkarabileceği milletvekili sayısının ya da potansiyel siyasi gücünün asgarisini elde etmiştir. Önümüzdeki süreçte, bir asgari program (talepler) etrafında, daha geniş kesimlerle birleşerek yoluna devam ettiğinde, bırakalım sarfı nazar edilecek bir parti olmayı, gerici sermaye düzenine karşı halk muhalefetinin temsilcisi rolü ile dostun, düşmanın her sözüne kulak kesileceği bir parti olacaktır.

evrensel.net
www.evrensel.net