Kriz kapıda


23 Kasım 2016 04:52

OHAL KHK’leri bitmek bilmiyor. Dün iki tane daha çıkardılar. Yine, binlerce ihraç. İçlerinde ilerici, demokrat akademisyenler de var. Barış bildirisini imzalayanlardan on üç kişi de ihraç edilmiş deniyor. Yine dernekler ve gazeteler kapatılmış.

Hukuk falan dinleyen yok. Keyfilik yönetme biçimi olmuş. Son kararnameye bir de KHK ile yapılan işlemlere karşı tazminat yollarına başvurulamaz diye bir hüküm koymuşlar.

Komik. Ya da korkunç.

Çünkü, bu işi yapanlar ya hiç hukuk tahsil etmemişler; OHAL kalkınca her işlem için on binlerce tazminat davası açılacağını düşünemiyorlar ve koydukları hükmün hiçbir işe yaramayacağını da…Ya da, daha kötüsü OHAL rejiminin sonsuza dek süreceğini düşünüyorlar. Ve bunu planlıyorlar.

Bir taraftan da ekonomik kriz başladı. Geliyor değil, resmen krizin içindeyiz. Doların değeri yükseliyor, dış borçlar katlanıyor, cari açık büyüyor, işsizlik artıyor, talep düşüyor, üretim yavaşlıyor, sıcak para girişi yok vs.vs.

İktidar, ABD ve AB ile arasındaki soğukluğun etkilerini azaltmak için Asya ülkelerini dolaşıyor. Şanghay Beşlisi’ne girmekten söz ediyor. Elbette, bu sözler Avrupa’yı tehditle dize getirme taktiği ama, Avrupa dize gelecek gibi gözükmüyor. Küresel ısınma nedeniyle artık kışlar ısınsa da, siyaseten ve ekonomik olarak bu kış soğuk geçecek. Celal Bayar yaşasaydı, “Bu kış komünizm gelebilir” derdi. Komünizm gelmese de kışın neyin geleceği belli olmaz.

Tedbirli ve hazırlıklı olmalı.

www.evrensel.net

Hukuk guguk

26 Nisan 2017 05:00

Kedi nerede?

19 Nisan 2017 04:10

Seçim barajı meselesi

12 Nisan 2017 04:54

Savaşta önce gerçekler ölür

09 Nisan 2017 05:50

Hakim bağımsızlığı

05 Nisan 2017 05:00

Meclisin feshedilmesi

29 Mart 2017 04:32

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.