Hukuksuzluk normalleşti


05 Ekim 2016 05:00
Cropy

Dün Hayatın Sesi TV’ye de mühür vurdular. Gerekçe 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin bir maddesi. 
Kanun hükmünde kararname niye çıkarılıyor? Darbe girişimi sonrası FETÖ’nün muhtemel yeni kalkışmasının önlenmesi. 
Hayatın Sesi TV, imc TV, Yön Radyo, TV 10 vb.nin FETÖ ile bir ilişkisi var mı? Yok.
Kanun hükmünde kararnamelerin en kısa zamanda TBMM’ye götürülüp onaylanması gerekmiyor mu Anayasaya göre? Gerekiyor. 
AKP, KHK’leri TBMM’ye onaylanması için götürüyor mu? Götürmüyor.
KHK ile atılan adımlar OHAL süresini kapsayan nitelikte değil. Hayatın Sesi TV’yi mühürlüyorlar, bir süre sonra maliye geliyor. Mal tespiti yapıyor. TV’yi OHAL (Bir gün kalkarsa) kalktıktan sonra çalışamaz hale getirmeye çalışıyorlar. Daha önce el koyup batırdıkları gazeteler, TV’ler gibi. 
Açıktır ki, 15 Temmuz’dan bu yana bir darbe yaşanıyor. AKP Darbesi. KHK’ler ve fiili durumlar ile tek adam diktatörlüğünü adım adım kuruyorlar. Yapılanların FETÖ tehdidini önleme ile ilgisi yok.
CHP bekliyor. Ne için bekliyor bilemiyoruz. Belki bir bildiği vardır. Ya da Aziz Nesin hikayesinde olduğu gibi “Du’bakim no’lcak?” diye bekliyor.
CHP dışındaki muhalefet dağınık. Bir türlü birleşemiyor. İstanbul kuşatmasından tartışan papazlar gibi, anlamsız tartışmalarla gün geçiriyorlar. 
İlerici, laik, demokrat denilen kesimden bazıları kurtuluşu yurt dışına kapağı atmakta buluyor. 
Hayatın Sesi TV ve imc TV kapatılırken Cumhuriyet gazetesi üzerinde planlar yapılıyor. Yakında Cumhuriyet, Birgün ve Evrensel’e de gelebilirler. 
Sadece yandaş medya ortada kalınca halka gerçekleri aktarma olanakları iyice kısıtlanacak. Sosyal medya elbette önemli bir araç ama halkın geniş bir kesimi sosyal medyayı kullanmıyor. Daha çok gençlerle sınırlı bir alan. 
Tek adam diktatörlüğünü durdurmak için harekete geçmediğimiz her gün, mücadelenin başarıya ulaşmasını daha da güçleştirecek. 
AKP, daha önce onlarca diktatör tarafından uygulanmış yöntemleri uyguluyor birer birer. Bunun sonu nereye varacak diye merak etmek anlamsız. O sona varıldığında bir şeyler yapabilecek gücü çok fazla olmayacak demokrasi güçlerinin. 
Tek yol, demokrasi güçlerinin AKP darbesini boşa çıkarmak için, tek adam diktatörlüğüne yol vermemek için demokrasi mücadelesini yükseltmesi. Çok geç olmadan.

www.evrensel.net

Delil üretme

26 Temmuz 2017 04:15

Kültür meselesi

19 Temmuz 2017 05:00

Korkunun nedeni

12 Temmuz 2017 04:15

Zor zirve

05 Temmuz 2017 11:35

OHAL kaldırılmalı

28 Haziran 2017 04:47

Hak ve lütuf

21 Haziran 2017 05:00

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.