10 Haziran 2011 16:08

Gil Scott-Heron, radikal şair

Paylaş

Yaşınız 50’yi vurduğunda ölüme, özellikle de doğal ölüme daha az şaşırmalısınız. Fakat çoğumuz bu gibi durumlarda ‘70’lerin ve 80’lerin çığır açan şairi Gill Scott Heron’un ani ölümünde olduğu gibi duygularımıza yeniliyoruz.

Dikkat çekici bariton sesiyle protest şairlikten şarkıcılığa yumuşak bir geçiş yapıp her iki sanatı da mükemmel şekilde icra eden Heron’a son çalışmalarında genellikle perküsyon ve davullar eşlik etti. Bu çalışmalarda Midnight adlı grubun lideri efsanevi Piyanist Brian Jackson ile çalıştı. Şarkılı şiirlerinde politik eleştiri ve güçlü kültürel eleştiriler vardı. Bu şiirlerden özellikle Watergate ve Nixon’ın istifasıyla ilgili olanlar dikkat çekmişti.

Gill Scott Heron’un “ Devrim Televizyonda Yayınlanmayacak” ve “Şişede Yaşamak” gibi çalışmaları politik ve kişisel arasında zarifçe işlenmiş iğnelemelerdi. Ve Caz döneminde birçoklarının olduğu gibi siyah ve kolej radyolarında oldukça istek aldı. Söylendiğine göre Gill Scott Heron zihnini beslemek için kontrol maddelerinden yararlandı.Onun güçlü etkisi rap müzikte de görülür. Ki bu da Gill Scott Heron’un başarısının kanıtıdır.

evrensel.net
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa