14 Mayıs 2016 04:07

Hibritlerin yükselişi

Paylaş

2016’nın ilk çeyreğinde masaüstü, dizüstü ve hibrit bilgisayarlar ile tabletlerin satış rakamları toplamı ciddi bir düşüş yaşadı. Canalys tarafından yayınlanan rapora göre yapılan toplam 101 milyon ünitelik satış bir önceki yılın aynı döneminden yüzde 13 düşük. Dört kategori arasında yüzde 15 ile en büyük düşüşü yaşayan tablet satışları olsa da dizüstü ve masaüstü satışları da kayda değer ölçüde düşmüş durumda. Satışında artış görülen tek kategori ise yüzde 13’lük artış ile dizüstü bilgisayar ile tabletin karışımı sayılabilecek hibritler.
Tüm bu düşüş ve yükselişin akla yatkın bir açıklaması var elbette. Akıllı telefonların yapabildikleri hem yazılım hem de donanım bazında artarken fiyatları da düşme eğiliminde. Öte yandan hemen her markanın ufak bir tablet büyüklüğünde bir modeli mevcut. Yani klasik tabletler her geçen gün biraz daha gereksizleşiyor. Daha büyük ekranlı tabletlerde ise yüksek güce sahip cihazların fiyatları dizüstü ve hibrit bilgisayarların fiyatları ile yarışıyor. Ve çoğunluk hem tablet hem de dizüstü gibi kullanılabilen hibrit cihazlar varken dizüstü bilgisayarları ya da tabletleri tercih etmiyor. Masaüstü bilgisayarlar ise başta hesaplama yükü daha ağır olan işler ve oyunlar olmak üzere sadece daha spesifik alanlarda tercih ediliyor.
Sadece dizüstü bilgisayar satışlarını içeren bir diğer rapor ise 2015’in son çeyreği ile 2016’nın ilk çeyreği arasındaki satış farkına ışık tutuyor. Bir önceki çeyrekte 44 milyon ünitelik satış bu çeyrekte 35.6 milyon. Dizüstü pazarındaki payı oldukça küçük olan Samsung’u[*] bir yana bırakırsak satışlarını arttırabilen her hangi bir marka yok. Dizüstü bilgisayar satışlarında en ciddi düşüşü yaşayan marka ise yüzde 40.4 ile Apple.
Akıllı telefonların gelişimi pazarı ciddi şekilde değiştirdi ve değiştirmeye devam edecek.

[*] 2016’nın ilk çeyreğinde pazar payını bir önceki çeyrekteki yüzde 1.2’lik değerinden yüzde 2.2’ye yükseltmeyi başaran Samsung toplam dizüstü satışlarındaki düşüşe rağmen satışlarını yüzde 43 oranında arttırdı.

Reklam
Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa