07 Ocak 2016 04:55

Milletvekili dokunulmazlığı

Paylaş

AKP Kurmayları, HDP hakkında yakın zamanda bir tartışma yapmış gibi görünüyor. Bazıları anlaşıldığı kadarıyla HDP’nin kapatılmasını savunmuş, diğerleri ise kimi yöneticilerinin milletvekili dokunulmazlığının kaldırılarak tutuklanmasını istemiş. Geçen hafta, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, HDP hakkında kapatılma davası açılabileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Suudi Arabistan’dan dönerken, HDP eş başkanlarının dokunulmazlığının kaldırılması için yetkilileri göreve çağırdı. Elbette, Erdoğan’ın önerisi, AKP’nin yöntemi olacak.

Erdoğan’ın konuşmasını dinlerken, Can Dündar hakkında yaptığı konuşmayı hatırladım. O konuşmada da “bedel ödeyecek” diyordu. Erdoğan’ın, “bedel ödeyecek” dediği herkes bir süre sonra tutuklandı.
Erdoğan ve AKP, HDP’yi tehdit ederken, bir taraftan HDP’li belediye başkanları ve parti yöneticileri birer ikişer tutuklanıyor zaten. Demek ki, tutuklanma sırası milletvekillerine geldi.

Asker ve polis ölümlerini vesile ederek estirilen milliyetçi, şoven-rüzgar da arkaya alınarak, on binlerce insanın yaşadığı kentlerin ya da semtlerin haftalarca yürürlükteki yasalar ve Anayasa’ya karşın, çıkma yasağı ilan edilerek muhasara altına alınması, on binlerce insanın günlerce aç, susuz, elektriksiz, soğukta yaşamak zorunda bırakılması, yetmiş civarında kadın ve çocuğun öldürülmesi, kitlesel göçlerin yaşanması yetmiyormuş gibi, demek ki şimdi de milletvekilleri tutuklanacak. ‘Gelin bu konuları Mecliste tartışalım’ demeleri de demek ki söyledikleri sayısız yalandan biriymiş. Hani her fikir tartışılabilecekti? Siz her şeyi söyleyebileceksiniz, Hitler Almanyası’nı dahi övebileceksiniz ama HDP milletvekilleri ve eş başkanları özerkliği savundu diye onları tutuklayacaksınız. Bu nasıl düşünce özgürlüğü?

Geçen hafta TBMM Kürsüsü’nde, HDP milletvekili Garo Paylan elindeki kağıttan bir metin okudu. Metinde eyalet sisteminin hiç de kötü bir şey olmadığı savunuluyordu, AKP milletvekilleri konuşmaya tepki gösterdi, içlerinden biri; ‘Bu metni Kandil’den mi yazıp eline verdiler?’ dedi. Oysa okunan metin Tayyip Erdoğan’ın, CNN Türk’de yaptığı konuşma idi. 

Tayyip Erdoğan eyalet sistemini övebilir, Hitler Almanyası’nı övebilir ama HDP milletvekilleri özerkliği savunamaz. Bunların demokrasisi kendilerine demokrasi, kendilerinden başkasına diktatörlük.
Adım adım Hitler Almanyası’nı inşa edenlere, halk ne zamana kadar tahammül edecek, göreceğiz.

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...