08 Haziran 2011 13:30

Korku

Paylaş

İktidarın güçlü ismi. Askere fırça atarak, hatta “Topuk selamı verecek” diye çıkışarak korkusuzluğunu ortaya koyan Türk büyüğü. Çaktırmadığını zannederek aba altından sopa gösterme ustası. Hani üstüne gitsen, Adana usulu küfürü bile gülerek söyleyebilecek kadar soğuk kanlı insan. 18 yaş üstü cümlelerle kadın başkanları üzen siyasetçi. “Manisa olmadan asla” diye posta koyup, “İkna oldum, Bursa”ya yelken indiren hoşgörülü zat. Üzüntüsünden mi, sevincinden mi bilinmez, sık sık göz yaşı döken engin yürek, korkusuz şahsiyet, nihayet uykularını bölen, rüyalarına giren korkusunu açıklamış; “Che Guevara.”
Che öleli epey zaman olduğuna göre muhteremin ve muhterem gibi hisli insanların asıl korkusu ya Che’nin ruhu, ya Che’nin torunu. Ama işin derin tarafı şu. Muhterem seçim çalışmaları sırasında bir sanat galerisinin içinde hayal meyal bir fotoğraf görüyor. Gördüğü fotoğrafı Che’ye benzetiyor. “Girmeyelim, ben Che Guavera’dan korkarım” diyor. Korktuğu Che değil, Che’nin fotoğrafı bile değil, Che’ye benzettiği bir sanatçının fotoğrafı. Şimdi sıkıştırsan, beyninin derinlerine yerleşmiş korkunun bilinç dışı dışa vurumunu “Espri yaptım” diye açıklayacak.
Olsun. Korku da insana mahsus bir duygu ama ne demiş atalarımız? “Korkunun siyasi ecele faydası yok.” Kimsenin dünyevi ömrüne süre biçmeyi kendimize uıygun bulmadığımızdan atasözüne “Siyasi”yi biz ekledik.
Che kim? Ömrünü, gençliğini emperyalizm işbirlikçileri ile özellikle ABD emperyalizmine karşı savaşa adamış, Güney Amerika’da anti emperyalist ülkelerin kurulmasında büyük rolü olan, istese aldığı eğitim sayesinde ABD veya başka bir ülkede dolar milyoneri olarak refah içerisinde yaşayabilecek kapasitede olmasına rağmen tüm bu sanal hayatı elinin tersi ile iterek, kısa ama dolu ömrünü, insanın insan tarafından sömürülmesini engellemek için Güney Amerika dağlarında halkının çocuklarıyla birlikte geçirmeyi yeğleyen, bugün gençlerin,  fotoğraflarını göğüslerinde, düşüncelerini beyinlerinde taşıdıkları kahraman insan.
Korkan kim?
Muhterem.
Korktuğu gerçekten Che mi?
Yoksa Che zannettiği, Tüzel’ler, Önder’ler, Kürkçü’ler,  Birdal’lar mı?
Olsun. Korksun. Korku faydalı ama korkunun siyasi ecele faydası yok.

evrensel.net
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa