10 Temmuz 2015 05:00

'İyi fotoğraflar çekmek için bu kitabı okuyun'

Paylaş

Bu hafta fotoğraf kitaplarını konuşalım. Türkiye’de fotoğraf kitabı deyince hemen onun adı gelir;  “Bütün yönleriyle FOTOĞRAFÇILIK Renkli ve Siyah Beyaz”, Yazarı Aydemir Gökgöz. Eski kuşak neredeyse tüm fotoğrafçıların hemen bilip kitaplığında bulunan bir kitap. Neler yok ki içinde... Fotoğrafın teknik her türlü yanını içerir. Film banyolarının inceliklerinden kompozisyona kadar yok yoktur. Bir zamanların en çok satan başvuru niteliğinde aranan fotoğraf kitabıydı.
Sanal dünyanın girdabında maalesef kitap basmak-satmak ve yayımlamak gittikçe zorlaşıyor. Hele bu kitap sanat kitabıysa hele de fotoğraf kitabıysa nerede ise imkansız. Bu imkansızlığa karşı bayrak açanlar da olmuyor değil. Mesela ESPAS yayıncılık çıktı 1-2 yıl inatla devam etti sonrasında malum sonla kapandı. Galata fotoğrafhanesi-fotoğraf vakfı dayanışma ve kolektif yöntemle tek tük de olsa kitap/albüm çıkartmayı ısrarla sürdürüyor…
Bu kadar revaçta olan fotoğraf niye kitaplarını satamıyor? Diyebilirsiniz. Ayrı bir yazı konusu olarak ileride değiniriz.
Anlayacağınız Fotoğraf kitabı basılması için bazı kriterler gerekiyor. Mesela çarpıcı veya ironik bir başlık. Özellikle yabancı bir yazar. Kaliteli bir kağıt. Güzel bir baskı… ‘İYİ FOTOĞRAFLAR ÇEKMEK İÇİN BU KİTABI OKUYUN’ Bu bir başlık değil, Remzi kitabevinden yeni çıkan bir fotoğraf kitabının adı. Geçen hafta tesadüfen haberdar oldum ve sevgili arkadaşım bana hediye etti. Bari reklamı olsun teknik özelliklerini bir yazalım. Yazar: Henry Carroll, Çevirmen: Sedef Özge, özelliği: 160x220mm, sayfa sayısı: 128
kuşe kağıda baskılı, renkli, fiyatı : 30.00 TL. Kitabın tanıtım yazısı şöyle:  “Ürkütücü grafikler yok. Karmaşık diyagramlar yok. Fotoğraf kulübü jargonları yok. İyi fotoğraflar çekmek için bu kitabı okuyun, kompozisyonun, pozlamanın, ışığın, objektiflerin ve en önemlisi, görme sanatının temellerini, kafa karıştırıcı bir sürü teknik açıklama olmadan öğretiyor.
DSLR, kompakt ya da köprü fotoğraf makineleri kullanıcıları için ideal olan bu kitap, fotoğrafçılığınızı geliştirmeye yönelik pratik ipuçları sağlarken, usta fotoğrafçılardan sunduğu ikonik görüntülerle de ilham veriyor.
Kitaptaki 50 usta fotoğrafçıdan bazıları:
Henri Cartier-Bresson; Martin Parr; Sabastião Salgado; Nadav Kander Daido Moriyama; Elaine Constantine; Ansel Adams; Guy Bourdin; Dorothea Lange; Bill Brandt”
İnternetten kitabın yazarı Henry Carroll’u inceledim. İngiltere Royal College of Art mezunu, Henry; bir yazar, fotoğrafçı, konuşmacı ve girişimci olarak kendini tanımlıyor. Yazarın ikinci kitabı Türkçeye “İyi Fotoğraflar Çekmek İçin Bu Kitabı Okuyun” ismiyle çevrilmiş. (mart 2014’te yayımlanmış) İngilizce, Flemenkçe, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Letonca, Portekizce ve İspanyolca olmak üzere on üç dilde iki yüz bin satmış. Şimdi Türkçe baskısıyla herhalde 14. dilde basılmış oluyor. Fiyatı ise değişmekle birlikte 10 ila 18 dolar arası değişiyor.
Siyah zemin üstüne parlak gümüş gofreli baskılı kitabın ismi dikkat çekici ve iddialı. Bu haliyle ticari bir girişim kapağıyla birlikte başlamış oluyor. Yazar konuşur gibi konuları ayırmış ve açıklamış. Sedef Özge başarılı bir çeviriyle günümüz Türkçesini duru ve akıcı şekilde başarıyla kullanmış. Kitap iddiası gibi elinize aldığınızda hızla akıyor ve işlediği konuları okurken gözünüzde fotoğrafçılığınız ve sorunlarınız canlanıyor. Bildiklerinizin özetlenmiş şekli ile karşılaşıyorsunuz. Basitleştirmeye fotoğraf dünyasının ustalarından eklenen fotoğrafların payı olduğunu söyleyebilirim. Kitabın girişinde Ansel Adams’ın “Fotoğraf çekilmez, yapılır” sözüyle karşılaşıyoruz. Doğrudur diyorken; kitabın ismini tekrar okuyoruz. “İyi Fotoğraflar Çekmek İçin Bu Kitabı Okuyun” acaba bir ironi olsun mu istenmiştir? Fotoğraf, ‘Çekmek’ fiiliyle özdeşleşmiştir. ‘Yapmak’ fiili daha çok imge yaratmada sanata bir gönderme yapar. Kitap bittiğinde iyi fotoğraflar çekmek için değil, fotoğraf yapmak için bu kitabı okuduğunuzu düşünebilirsiniz… Fotoğraf çekmeyi az buçuk öğrenmiş ama neden ve niçinlerde kafası karışık olan arkadaşlara yararlı olacağını düşünüyorum… 

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...