10 Ocak 2015 04:50

2400 klasik

Paylaş

İnternet’e giren bir veri kolay kolay kaybolmaz. Ama bazen bu veriyi bulmak da bir uzmanlık işi haline gelebilir. Milyonlarca sitenin miyarlarca sayfanın içinde aradığınızı bulmak her zaman kolay olmuyor. Hele bir de aradığınız şey İnternet öncesi dönemden ya da İnternet’in emekleme döneminden kalmaysa... İnternet Archive[0] “tüm bilgiye evrensel erişimi” amaçlayan kâr amacı gütmeyen dijital bir kütüphane. 10 Petabyteı[1] aşan arşivi ile gelmiş geçmiş en büyük kütüphanelerden biri. Neler yok ki bu kütüphanede: Kamu malı haline gelmiş 3 milyonun üzerinde kitap, müzik, video kayıtları, fotoğraflar, web sitelerinin belirli tarihlerdeki görünümleri, yazılımlar...

1996’da kurulan İnternet Archive’ın bugün bu yazının konusu olmasının sebebiyse sitenin, koleksiyonuna son olarak eklediği 2400 MS DOS oyunu. Çoğunluğun artık hatırlamadığı disket günlerinden kalma MS DOS oyunlarını bulmanın zorluğu ortada. Hadi diyelim buldunuz, bulduğunuz oyunu modern sistemlerde çalıştırmak ayrı dert. DOSBox gibi kaliteli DOS emülatörleri ya da sanal makinelerde MS DOS kurulumları ortalama kullanıcının üzerinde kalabiliyor. internet Archive sadece 2400 nostaljik MS DOS oyununu bir araya toplamakla kalmamış, bu oyunları web tarayıcınızda rahatça oynayabilmenizi de sağlamış.

Prince of Persia’dan Sim City’ye, Super Street Fighter II’den Wolfenstein 3D’ye pek çok klasik oyunu kolayca İnternet Archive’ın sayfasında Software kısmında MS DOS Games başlığı [2] altında bulabilirsiniz.

Her ne kadar oyunlar oldukça hor görülen bir alan olsa da oyunların emekleme döneminden kalma sayılabilecek bu klasiklerin herkesin rahatça erişebileceği hale getirilmiş olması önemli.

Günümüzün modern, gerçeğe yakın grafikli oyunlarından önce bu oyunlar vardı. Bir kısmımızın çocukluk/gençlik döneminde oynadığı bu oyunlara şöyle bir göz atmak sadece nostalji değil aynı zamanda günümüzün modern oyunlarına giden yoldaki önemli bir basamağı da tekrar görmek anlamına geliyor.

[0] https://archive.org/
[1] 1 petabyte = 1000 terabyte = 1000000 gigabyte
[2] https://archive.org/details/softwarelibrary_msdos_games

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...