22 Mayıs 2011 19:53

Gayrı meşru ve meşru olan…

Paylaş

Burjuvazi karşıtlarını daima gayrı meşru ilan etmiştir. Çıkarlarına uyanı “meşru” saymış, sistemleşmiş çıkarlarını “meşru düzen” ilan etmiştir.
Ama tümü meşruluğunu kanıtlamaya yetmemiştir. Entrika, dolap üstüne dolap, gangsterlik burjuvaziye karakterini veren yöntemler olmakla kalmamış, varlığını da şekillendirmiştir.
Tekel, başlı başına dikte edicilik, yok sayıcılık, hatta yok edicilik, kendinden başkasını ve hakkını tanımayıcılık olarak gayrı meşruluğa temel sağlamıştır. Tekel fiyatı rekabetin gayrı meşru ilan edilmesidir; ama burjuvazinin kendi meşruluğunun da inkarı olmuştur. Ya burjuvazi meşrudur, öyleyse tekelci dayatmalar gayrı meşrudur, tekel ve tekelcilik meşru sayılamaz. Ya da tekel ve dayatmacılık meşru ilan edilmişse, rekabetiyle burjuvazinin kendisi, kapitalizm meşruluğunu yitirmiş olmaktadır.
Ortadoğu’nun petrolünü tekeline alma girişimi meşru mudur? Ya da Libya’nın “uluslararası toplum” adına bombalanması? Petrolün varil fiyatının sadece petrolü elinde tutanların yüksek çıkarları için dalgalanıp durmasına ne demeli? Peki, Türkiye’de sürekli yükselmesi?
Dampingler meşru mudur? Yüksek tekel fiyatı kadar, rakipleri yok etmek üzere fiyat kırmalar, tekelci kapitalizmde artık burjuva yasallığının tanımlayan unsurlarındandır.
Doğan grubuna milyarlarca liralık vergi borcu yasal mıdır? Kitaba sığdırılmaktadır. Ama herkes bilmektedir ki, bu “ceza” bir kapışmanın delilidir.
Baykal’ın kaseti çıkmıştır piyasaya. Kasette olanlar burjuva yasallığının ne olduğu hakkında fikir vericidir. Ama kasetin piyasaya salınması da, en az kasetin içeriği kadar bu yasallığın ne demek olduğunu anlatmaktadır. meşrudur burjuva normlarında. Kaset sonrası anlaşılmıştır ki, çok eşliliği çok kişi bilmekte ve ses çıkarmamaktadır. Meşru karşılanmış, yasallığa aykırılık muamelesi görmemiştir. Hatta kaset “özel hayata müdahale” sayılmıştır. Yanlış da değildir; herhangi birinin hayatı başkasını neden ilgilendirsin ki? Ama ilgilendirmiş, mücadele yöntemi olarak kullanılmıştır. “Belden aşağı vurmak” denen şey, anlaşılmıştır ki, başlıca yöntemler arasındadır. Meşruluk kaydığı gibi, meşruluğun tartışması da, gayrı meşruluğunun ileri sürülmesi de hem içerik hem yöntem olarak kaymıştır. Meşrulukla iğrençlik yer değiştirmiştir, burjuva düzen kendisini bir iğrençlik yığılması olarak dışa vurmaktadır. Ne entrikada sınır kalmıştır, ne gayrı meşruluğun meşru sayılmasında.
IMF Başkanı Strauss Kahn yakalanmıştır. Ne kadarı gerçek suçüstü ne kadarı komplo tartışmalıdır. Ya da ikisi birdendir. Ama rezalettir. CIA ya da FBI’nın kurduğu tuzak kadar, dünya finansının başındaki adamın, başında bulunduğu finans işlerinin nasıl yürümüş olduğu hakkında da bir fikir vermek üzere, yaşantısı fazlasıyla yasal ve meşru ya da yasa dışı ve gayrı meşrudur. Artık burjuva yasallığının yasadışına sürüklendiği, meşruluğununsa gayrı meşruluktan ibaret olduğu ortaya çıkmaktadır.
MHP’nin başına gelenler ibretliktir. En muhafazakar ve milliyetçi, en geleneksel değerlerinin en sert savunucusu partinin durumu, muhafazakarlıkla milliyetçiliğin ne menem şeyler oldukları tartışmasını da gündeme getirerek, burjuva meşruiyeti hakkında aydınlatıcı olmuştur. Kendi içinde tartışamamakta, önde gelenleri birbiri hakkında dolaplar çevirmektedir. “En aile babası” görünenlerin ne “cevizler kırdıkları” da görülmüştür.
AKP yalanın örgütlenmesidir. Tek gerçek lafı kalmamıştır.
Ve tümünün dışında ve ötesinde halkın, Türk ve Kürtlerin, ama emeğiyle yaşayanların tamamen meşru ve kendi yasallığını kuran gerçek mücadelesine tanık olunmaktadır. Yaşam mücadelesidir: Hak arayışındaki işçi, yasal olmadığı ileri sürülüp eylemi gayrı meşru sayılsa da, henüz ülke çapında birleştiremediği direniş boylarındadır. Kürt halkı nerede bitiyor gerilla nerede başlıyor birbirine karışıp yasallık ve meşruluk tartışmasını kökünden değiştirerek, ateş altında sınır aşıp Irak’a girip çıkmaktadır. YGS mağduru gençler geleceklerini sahiplenmektedir. Memurlar da. Burjuva yasallığıyla meşruiyetinin sonuna gelinmekte, yenisininse ucu görünmektedir.

evrensel.net
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa