21 Mayıs 2011 17:44

Calibre: Kitaplarınız her zaman yanınızda

Paylaş

Netbooklar, akıllı telefonlar ve e-kitap okuyucuların kullanımının artması ile birlikte e-kitaplar da hayatımıza girdi. Nasıl girmesin ki? Yanında bir kitaplık dolusu kitabı 250 gram ağırlığında bir e-kitap okuyucuda ya da 120 gram ağırlığında bir telefonda ya da 1-1.5 kilogramlık bir netbookta taşıyabilmek -özellikle de her gün büyük şehirlerin trafiğinde bir kaç saat geçirenler için- oldukça kullanışlı olabiliyor. Hele bir de e-mürekkep teknolojisini kullanan bir e-kitap okuyucunuz varsa neredeyse basılı  kitap okumanın tadına yaklaşabiliyor e-kitaplar. Eğer kullandığınız yazılımın text-to-speech(metinden-konuşmaya) desteği varsa, elinizdeki e-kitabı dinlemeniz bile mümkün.

Elbette bütün bu avantajlarının yanı sıra dezavantajları da var e-kitapların. Öncelikle fikri mülkiyet meselesi var. e-kitap dağıtımcılarının, ve e-kitap okuyucu üreten şirketlerin ciddi bir kısmı fikri  mülkiyet meselesi nedeniyle DRM(Digital Rights Management: Sayısal Hak Yönetimi) ve benzeri kopya koruma yöntemlerini kullanıyor. E-kitap okuyucusu üreten firmalar oldukça başarılı, standart sayılabilecek, kullanıma açık formatlar dururken her yeni cihaz ile birlikte yeni bir e-kitap formatı kullandığından onlarca e-kitap formatı mevcut piyasada. Bu yüzden e-kitap okuyucusu kullananlar edindikleri e-kitapları genellikle kendi cihazlarının desteklediği formata dönüştürme çilesine katlanıyor.  

Calibre, e-kitap okurları tarafından e-kitap okurları için geliştirilmiş bir yazılım. Eğer bilgisayarınızda, telefonunuzda e-kitap kullanıyorsanız ya da bir e-kitap okuyucuya sahipseniz emin olun ki Calibre çok işinize yarayacak.

Calibre’nin en önemli özelliği pek çok e-kitap okuyucuyu tanıması ve e-kitaplarınızı bu cihazlara yüklerken gereken format dönüşümlerini sizi herhangi bir şekilde uğraştırmadan yapması. Calibre’nin bir diğer önemli özelliği de kütüphane sistemi. Calibre ile elinizdeki tüm e-kitapları kolayca kataloglayabilir, kitaplar hakkında detaylı bilgiyi Internet’ten indirebilir, ve kataloğunuzda kolayca arama yapabilirsiniz. Dahili bir web sunucusu ile gelen Calibre’yi ve dolayısıyla kendi kitaplığınızı kolayca Internet üzerinden erişilebilir hale getirip, Internet bağlantısı olan her yerden kitaplarınıza erişebilirsiniz. Calibre’nin fazla dikkat çekmeyen bir özelliği de belirlediğiniz Internet sitelerinden haberlere erişip bunları uygun formata çevirerek, haberleri okuyucunuza aktarabilmesi. Eğer e-kitap okuyucunuz yoksa dahili bir yazılımsal e-kitap okuyucu ile birlikte gelen Calibre’yi hem kataloglama hem de kitap okumak için kullanabilirsiniz. Eğer bir akıllı telefona sahipseniz telefonunuzun yazılım marketinde birden fazla e-kitap okuyucu yazılım bulabilirsiniz.

İlk olarak Calibre’nin resmi sitesinden[0] işletim sisteminize uygun Calibre sürümünü indirin. Kurulum oldukça basit olduğundan burada ayrıntılara girmeye gerek yok. Eğer Calibre tarafından desteklenen bir e-kitap okuma cihazına sahipseniz, cihazınızın marka ve modelini kurulum sırasında belirtmeyi unutmayın.

Kurulum tamamlanıp, Calibreyi çalıştırdığınızda kitaplığınızda sadece tek bir kitap göreceksiniz: “Calibre’ye Başlama Rehberi”. Şimdi bu kitaplığı doldurmak lazım. Eğer elinizde hazırda e-kitap dosyaları varsa, bunları farenizle sürükleyip Calibre penceresine bırakarak ya da “Kitap Ekle” butonunu kullanarak kolayca kitaplığınıza ekleyebilirsiniz. Bir ya da birden fazla kitabı seçip “Ctrl+D” tuş kombinasyonuna basarak kitap ya da kitapların kapaklarını ve haklarındaki bilgileri(eğer Calibre bulabilirse) Internet’ten indirebilirsiniz. Eğer elinizde e-kitap yoksa telaşlanmayın. On binlerce kitaba yasal olarak erişip, ücretsiz olarak indirebileceğiniz Internet siteleri var:
- Gutenberg Projesi[1]: Aralarında Bram Stoker’ın “Dracula”sı, H.G. Wells’in “Zaman Makinesi” ve Charles Dickens’ın “İki Şehrin Hikayesi”nin de bulunduğu 33 binden fazla kitaba erişebileceğiniz bu site başta Kindle, Android, iPod ve Sony Reader olmak üzere pek çok mobil cihazda kullanılan e-kitap formatlarını destekliyor. Gutenberg Projesinde yer alan kitapların ezici bir çoğunluğu İngilizce. Başka pek çok dilde de kitaplar mevcut ancak Türkçe bu dillerden biri değil.
- ManyBooks[2]: 29 bini aşkın e-kitaba sahip olan bu sitede de Türkçe e-kitap mevcut değil.
- Bookyards[3]: Site dışı bağlantılarla birlikte yüz binlerce kitaba ulaşabileceğiniz bir site

[0] http://calibre-ebook.com
[1] http://www.gutenberg.org
[2] http://manybooks.net
[3] http://www.bookyards.com

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa