‘68’in sis bombaları arasında ilk Kürt gecesi


22 Şubat 2011 15:16

Dün muhteşem bir gece yaşadın The Hall’da. !f Bağımsız Film Festivali vesilesiyle, Kürt müziğinin en zirve isimlerinden Aynur, Arpist Tara Jaff ve Mehmet Atlı’yı bir arada dinlemek tam bir ayrıcalıktı. Kürt müziği, antik dönemden gelen arpın tınıları ile müthiş bir armoniye ulaşıyor. Zaten Gomidas’ın da katkısı ile,  Kürt müziğinin zenginliği konusunda, müzikologlar arasında bir farkındalık var.
Belki arpın da etkisi ile, Mehmet’in çalış tarzı ile, yoğunlaşması ile kendimi bir an İrlanda’da hissettim. Sahi Keltler Anadolu’ya kadar gelmişlerdi değil mi, eski çağlarda, kurdukları ülkesine niçin uzanmasınlardı ki. İşte evrensel müzik işte böyle arkeolojik hissiyata da neden oluyor.
Kahramanların, Mehmet Atlı’nın müziği sayesinde, yükselen yeni bir Kürt kuşağının özellikleri ile de tanıştım. Yerel özelliklerini yitirmeden, metropol yaşamı gerçekliği ile çok hoş bir biçimde sentezleyen bir kuşak bu. İrlanda kimliğinin, damgasını İngiltere’ye, Birleşik Devletlere vurması gibi bir şey… İrlanda mayası olmadan her iki ülkenin de müziği çok yoksul olurdu. Aynı şey Türkiye’deki popüler müzik alanında da geçerli.
Festivalin açılışı Ermeni Yönetmen Hamo Beknazarian ın 1926’da bir Ezidi köyünde çektiği “Zare” filmi ile yapıldı. Bu film gerek Ermeni   gerekse Kürt sinemasının ilk filmleri arasında sayılıyor. Sessiz filme, Tara Jaff’ın arpı ile eşlik etmesi, filme çok daha epik bir karakter kazandırıyordu. Filmin öyküsü, Çarlık döneminde, tam 1. Dünya Savaşının başlamak üzere olduğu günlerde geçmekteydi. Geleneksel topluma, sevgi ile isyanı simgeliyordu.

evrensel.net
www.evrensel.net