08 Mayıs 2011 14:16

Denizler ve sol

Paylaş

Cuma günü 39. “Altı Mayıs”tı.
Özelliği, sadece avukatları olmakla kalmayan, mücadelesini mücadelelerine bağlamış yoldaşları Halit Ağabeylerinin, Denizlerle, artık sonsuza kadar ve ayrılmazca bütünleşmesiydi.
Denizler 20’li yaşlarını sürüyorlardı ve bu kez halkların kurtuluş “ipi”ni göğüslemek üzere hâlâ en önde koşmalarını kimse garipsemiyor. Şurasından burasından itiraz eden birkaç çatlak sesin belli belirsiz mırıltısı duyulmuyor bile. Denizlerin ve halkın ve emeğin ve özgürlüğün düşmanlarıysa seslerini bile çıkaramıyor. Ellerinde sadece istismar etmek ve “yatırlar” haline dönüştürmek için uğraşma olanağı kaldı. Oysa zamanında “terörist”in karşılığı olarak “eşkıya” demiş, “anarşist” demiş, idam sehpasına çıkararak halkın bağrından koparıp alabileceklerini sanmışlardı.
“Koca çınar” 89 yaşındaydı. Denizlerle birlikte ve onların ardından, derinlerden birkaç “tünel açılarak”, birkaç “rampa tıraşlanarak” yürünecek yolun düzlenip “taşlarının döşenmesi”ne hem tanıklık etti, hem “inşaat”ında yerini aldı. Ve artık yaşının ağırlığından ve astımın, kanserin ve de günlük onlarca ilacın prangalarından kurtularak, tüm yaşamı boyunca bilinçle seçerek yürüdüğü aynı “tercihli yol”da Denizlerin arasında en önde koşmaya o da katıldı.
Deniz, “Yaşasın Marksizm-Leninizmin yüce ideolojisi”, “Yaşasın işçiler ve köylüler” haykırışıyla, geçmişten geleceğe sürdürülen “inşaat”ın manifestosunu özetleyip ilk harcını atmıştı. “Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi”yle birlikte sehpada ilan ettiği, Türkiye Devrimi’nin programıydı.
Halit Ağabeyimiz, yanlarında yer aldığı Denizlerin sonsuza kadar yanlarında kalmayı seçti ve yürünecek yolu, “çamur atma”ya yeltenenlere karşı olmalı, bir kez daha belirledi. Milliyetçilik mi enternasyonalizm mi, tartışma yoktu; “Koca Çınar” altını çizdi: Dünya işçi sınıfının marşıyla, Enternasyonalle yürüdü cıvıl cıvıl gençlerin önünden Denizlere katılmaya.
Denizlerin sevgili kardeşi ve iz sürücüsü Erdal Eren’in ağlaklıkla adını anarak, 12 Eylül’ün soruşturulmasından dolanarak yol almaya, bir seçim daha idare etmeye uğraşan AKP’den hiç kimse yoktu. Ne Denizlerin huzurunda ne de Halit ağabey’in onlara katılış töreninde. Başbakanları “terör”den, “terörist”ten yakınmada ve mücadele andı içmedeydi! Anlaşılırdı ki, Erdal “muhabbeti” istismardan ibaretti. O da “terörist”ti çünkü! Denizler gibi “eşkıya” ya da tıpkı onlar ve Halit Ağabeyleri gibi devrimci bir militan, halkın değerli bir evladıydı.
Ya CHP? Birkaç milletvekili ve vekil adayı da içinde CHP’li çok kişi vardı Denizlerin huzurunda. Halit ağabey’in Denizlere katılışına tanıklık etmeye de gelmişlerdi. Ama bir problem vardı CHP’nin katılımında. 1 Mayıs’ta ve başka olur olmaz yerlerde Denizlerin posterlerini taşıyan, hatta heykelini diken CHP, Denizlerin huzuruna ayrı olarak çıkmayı seçmişti. Denizlerin ölesiye karşı oldukları ayrıcalık ya da ayrılıkçılık peşindeydi. Halit ağabeyleri elbirliğiyle Denizlerin yanına yolculanırkense CHP’lilerin kişisel katılımları bir yana CHP yoktu. Oysa başta Kılıçdaroğlu, CHP sahip çıkıp över görüntü veriyordu Denizleri. İstanbul-Sarıgazi’de örneğin, “Bugün, faşizmin doruğa çıktığı bir tarih. Bu ülkenin bağımsızlığı için mücadele eden, halkı için mücadele eden, halkın çıkarları için mücadele eden üç fidanımızı yitirdiğimiz tarih” demişti Kılıçdaroğlu. Denizler netlerdi, tüm halkı ve kuşkusuz devrimciyim, solcuyum diyenleri birleştiriyorlardı. Ve CHP hem “devrimciyim”, hem “solcuyum” diyordu. Ama yoktu, ayrıcalık istemişti. Tabanının, üyelerinin ezici çoğunluğunun yürekleri Denizlerle çarparken, bunu bilen CHP basit bir istismarcı mıdır, CHP’lilerin kararlaştırmaları zorunludur? Samimiyetsizlik midir; emeklileri, yoksulları ve halkı ve dertleri ve talepleriyle birlikte Denizleri ve mücadelelerini istismar uğraşında mıdır, yoksa halkın birliğine mi karşıdır, halka ve Denizlere kendisini mi dayatmaktadır?
Ve ayrılıkçılık yapan başkaları, Denizler birleşin derken halka, nedendir ayrılık ve ayrıcalık isteği? Bu mudur devrimcilik, sosyalistlik; halkı bölmek midir?

evrensel.net
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa